אילוסטרציה
אילוסטרציה צילום: ISTOCK

הסיוע המשפטי במשרד המשפטים הגיש היום (א') לבית משפט השלום בתל אביב תביעה נגד 'דן חברה לתחבורה ציבורית בע"מ', בשמם של שני אחים ממוצא אתיופי אשר נהג אוטובוס של החברה סרב להעלותם לנסיעה בשל מוצאם.

במסגרת התביעה מתבקשת חברת דן לשלם לאחים פיצויים בסך כולל של 174,382 ₪ בגין הפרת חוק איסור הפליה, עוגמת הנפש שנגרמה להם ובשל העובדה כי זו פעם שניה שאירוע חמור של הפליה מתרחש מטעם נהגים בחברת האוטובוסים.

על פי כתב התביעה שהוגש על ידי עורכות הדין בריהאן אבו-קאעוד ונטע ברק מהסיוע המשפטי, האירוע נשוא התביעה התרחש בתחילת חודש מאי 2021. שני האחים, בני 15 ו-13, המתינו בתחנת אוטובוס בבת ים והמתינו לקו המסיע אותם מידי יום לבית הספר בו הם לומדים.

עוד באותו נושא:

יחד עימם המתין חברם שאינו בן העדה האתיופית. היות וכרטיס הרב-קו של האח בן ה-15 התרוקן, הוא סיכם עוד לפני הגעת האוטובוס עם חברו כי הוא ישלם עבורו. כאשר הגיע האוטובוס והשלושה ביקשו לעלות, שאל הנהג אם יש ברשותם רב-קו, וכאשר החבר ענה כי יש ברשותו והוא ישלם גם עבור האח בן ה-15, הנהג ביקש משלושתם לרדת מהאוטובוס.

לאחר מכן קרא רק לחבר לעלות שוב, סגר את הדלתות ונסע כשהוא מותיר את שני האחים המומים ברחוב. מיד עם תחילת הנסיעה שאל החבר את הנהג מדוע לא אפשר לשני האחים לעלות וחזר על דבריו שעמד לשלם באמצעות הרב-קו שלו (לאח הצעיר יותר היה רב-קו ועמד לשלם על עצמו, השיב הנהג כי לא הסכים להעלות את האחים מכיוון ש"אתיופים אף פעם לא משלמים". החבר ניסה להתעמת עם הנהג לגבי אמירותיו, אבל זה סרב לשמוע אותו, ביקש ממנו להתקדם לשבת והמשיך בנסיעה.

מאחר והאחים לא הורשו כאמור לעלות על האוטובוס לבית הספר, הם איחרו להגיע, והאח הגדול אף איחר למבחן שנקבע לתחילת היום. מיד לאחר המבחן, הוא פנה יחד עם חברו למחנך הכיתה ויחדיו סיפרו לו על האירוע שהתרחש. זמן קצר לאחר מכן עדכן האח הבוגר את אמו, וזו פנתה למוקד פניות הציבור של חברת דן וגוללה את פרטי המקרה החמור, כשהיא דורשת לנקוט בצעדים משמעותיים נגד הנהג ולפעול למניעת הישנות מקרים כאלו בחברת האוטובוסים.

כשלושה שבועות לאחר מכן קיבלה האם מכתב תשובה לפנייתה, במסגרתו הבהירה חברת דן כי 'לנהג מחויבות להסיע את כל הנוסעים ולהתנהג בנימוס והיא מתנצלת על אי הנוחות שנגרמה'.

האם הגישה תלונה ליחידה הממשלתית לתאום המאבק בגזענות במשרד המשפטים, ולאחר בחינת התלונה הוחלט להפנות אותה לסיוע המשפטי במטרה לבחון אפשרות להגשת תביעה לפי חוק איסור הפליה בשמם של האחים. עורכות הדין מהסיוע המשפטי פנו לחברת דן וביקשו את התייחסותם לעניין, אולם החברה בחרה שלא להשיב לפניות, ומכאן הוגשה התביעה.

כאמור, בתביעה מבקשות עורכות הדין מבית המשפט להורות לחברת דן על תשלום פיצויים בסך כולל של 174,382 ₪ לשני האחים בגין הפרת חוק איסור הפליה, עוגמת הנפש שנגרמה להם ובשל העובדה כי זו פעם שניה שאירוע חמור של הפליה מתרחש מטעם נהגים בחברת האוטובוסים.

עורכות הדין בריהאן אבו-קאעוד ונטע ברק מהסיוע המשפטי במשרד המשפטים: "מדובר בתביעה שנייה שאנו מגישות בתוך שנתיים נגד חברת התחבורה ״דן״ בגין הפליית נערים יוצאי אתיופיה מחמת מוצאם. מדובר בהתנהלות פסולה וחמורה שאין לה מקום בחברה מתוקנת. הסיוע המשפטי, יחד עם היחידה הממשלתית לתאום המאבק בגזענות, פועל למיגור תופעת ההפליה האסורה ומעניק ייצוג משפטי לנפגעי אפליה, קטינים ובגירים כאחד, וזאת ללא צורך בבחינת זכאות כלכלית".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו