אילוסטרציה
אילוסטרציה צילום: ISTOCK

מה יעשה קצין משטרה אשר שמו מוכפש שוב ושוב ברשתות החברתיות, על לא עוול בכפו?

מעשה שכך היה: קצין משטרה נאלץ לעצור שוטר לשעבר, לאחר שזה הסתבך בקטטה שכללה גם נפגעים בגוף. למחרת הבוקר, פתחה אשתו של השוטר שנעצר ושוחרר בסדרת פרסומים ארוכה בפייסבוק ובווטסאפ נגד הקצין.

בין היתר, כתבה אשת השוטר על הקצין כי הוא "שוטר מושחת" והוסיפה עוד האשמות חמורות, כגון טענה כי הקצין היה מעורב באלימות כלפי בעלה.

לאור ההשמצות הקשות, החליט קצין המשטרה לפעול בנושא, והגיש באמצעות עו"ד שלומי וינברג, מומחה לדיני לשון הרע, תביעת דיבה חמורה נגד אשת השוטר.

להגנתה, טענה אשת השוטר כי הפרסומים נכתבו "כאשר היא במצב נפשי קשה ללא שליטה על מצבה, וזאת עקב התדרדרות מצבו הנפשי והפיזי של בעלה" שמעצרו וחקירתו על-ידי הקצין התובע היוו את הטריגר לפרסומים. למרות זאת, אשת השוטר לא מחקה את הפרסומים ואף לא התנצלה עליהם.

עו"ד שלומי וינברג
עו"ד שלומי וינברג צילום:יחצ

בישיבת ההוכחות הראשונה בתיק, הפנימה הנתבעת כי ידה על התחתונה והסכימה כי יינתן פסק-דין חלקי הקובע את אחריותה לפרסומים. בפסק-הדין המשלים שעסק בשאלת גובה הפיצוי שניתן לפני מספר ימים, הדגיש בית-משפט השלום בהרצליה – באורח כמעט נדיר לפסק-דין שעניינם איסור לשון הרע – כי "הפרסומים בדבר הקצין התובע אינם פרסומי אמת. מדובר בהשמצות חסרות כל שחר על התובע, וראוי להבהיר זאת היטב".

בנוסף לכך שניקה לחלוטין את שמו של הקצין ביחס לכלל ההאשמות הקשות, קבע בית-המשפט קביעה פוזיטיבית לפיה הקצין התובע התנהל כשורה בעת גם בעת מעצרו של בעלה של הנתבעת.

על אף שנקבע כי הייתה כוונת זדון בפרסומים, בית-המשפט חייב את הנתבעת לשלם לתובע 30 אלף שקלים, לאחר שלקח בחשבון את מצבה הנפשי והמשפחתי הרעוע של הנתבעת, וכן את העובדה כי היא הסכימה לקבל אחריות על פרסומיה בתחילת שלב ההוכחות במשפט.