יפעת שאשא ביטון
יפעת שאשא ביטוןצילום:Yonatan Sindel/Flash90

מספר המאומתים היומי לקורונה חצה את רף 8,000 הנדבקים ומספר החולים קשה עומד על 559 - אך לאור הנתונים המוכיחים את השפעת החיסון השלישי, ייתכן שיוחלט לחסן גם בני 40 ומעלה בימים הקרובים.

ועדת המומחים של משרד הבריאות תתכנס עוד השבוע ותחליט אם לתת אור ירוק לחיסונים גם לאוכלוסייה זו, במטרה להוריד עוד את מספר החולים הקשים וגם את היקפי ההדבקה.

במשרד הבריאות דורשים כתנאי לפתיחת שנת הלימודים ב-1 בספטמבר את האטת קצב הגידול בתחלואה, כלומר: ירידה במקדם ההדבקה (R).

לאחר שהתעקשה שרת החינוך יפעת שאשא ביטון כי בתי הספר והגנים ייפתחו במלואם גם במקרה של סגר, אמש החליט משרד הבריאות, בהסכמת ראש הממשלה נפתלי בנט, שכיתות ח' ומעלה ביישובים אדומים, בכיתות בהן שיעור ההתחסנות הוא פחות מ-70%, התלמידים ילמדו מהבית ולא יגיעו פיזית לבתי הספר.

באתר "הארץ" דווח כי היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט משלים בימים אלה הכנה של צו מיוחד שיאפשר לשר הבריאות ניצן הורוביץ להורות על מבצע חיסונים בבתי הספר במהלך שעות הלימודים - גם ללא הסכמת שרת החינוך.

הכנת הצו נעשית בתיאום עם הורוביץ, שמעוניין לעשות בו שימוש כדי לעקוף את התנגדותה של השרה יפעת שאשא-ביטון לכך. במשרד המשפטים סבורים כי שאשא-ביטון אינה מוסמכת למנוע מתלמידים שהוריהם מאשרים זאת את האפשרות לקבל חיסון בשעות הלימודים.

על פי הדיווח בחדשות 12, במשרד הבריאות דורשים להגביל התקהלויות באופן משמעותי בהשוואה לתקנות הקיימות כיום: 500 איש בחוץ ו-400 בפנים - צעד שצפוי להשפיע באופן משמעותי על עולם התרבות וכבר מעורר קולות התנגדות חריפים. בקרב מקבלי ההחלטות קיימת התלבטות האם לאשר את הצעד הזה - כיוון שהמשמעות היא מתן פיצויים לבעלי עסקים רבים.

פרופ' גילי רגב-יוחאי, מנהלת היחידה למניעה ובקרת זיהומים בבית החולים שיבא, הביעה אופטימיות נוכח נתוני החיסון השלישי. "אני מעודדת מאוד מתוצאות הבדיקות, מנתוני החיסון השלישי ומהיענות הציבור לחיסון", אמרה רגב יוחאי לתוכניתו של רפי רשף. "אני מאמינה שזה יעשה את העבודה".

"יש הרגשה של דה ז'ה וו", שיתפה פרופ' רגב-יוחאי בתחושותיה. "מצד אחד תקווה ומחשבה שהולך להיות טוב בעוד רגע, מצד שני אני רואה את התחלואה שהולכת וגואה ואת העומס על המחלקות", אלא שבהמשך טענה: "אני מאמינה שתוך שבועיים נראה את הבלימה של התחלואה".

מנהלת היחידה למניעת מחלות זיהומיות הדגישה כי ללא כל ספק החיסון עובד. "אנחנו צריכים לראות את העבודה שלו בשטח, בירידה בתחלואה הקשה, אבל מבחינת נתוני הנוגדנים – נראה שזה עובד בצורה מרשימה ביותר", אמרה. עוד סיפרה פרופ' רגב-יוחאי כי אנשים שלא הגיבו בעבר לשתי מנות החיסון, מצליחים כעת להעלות את רמת הנוגדנים.