הרוגי האסון
הרוגי האסון צילום: David Cohen/Flash90

שי צרפתי, בנו של הרב משה צרפתי ז''ל שנספה באסון במירון, מתייחס לעדויות בוועדת החקירה הממלכתית לחקר אסון מירון ולאופן התנהלותה של הוועדה בשבוע הראשון.

הרב צרפתי (65), שנהרג באסון המירון, הותיר אחריו אישה, ארבעה ילדים ו-25 נכדים. הוא שירת כקצין בצבא והתנדב במשך שנים בעמותת "נצח יהודה", שם סייע לחרדים שהתגייסו לצה"ל.

"השבוע האחרון עבר על המשפחות בצורה קשה מאוד", הוא פותח, "שבוע שהתחיל בעדות הראשונה של מפקד מחוז הצפון במשטרה, ניצב שמעון לביא. היה ברור לכולנו שהמשטרה התרשלה באסון מירון. זו פעם ראשונה שאני שומע את הכישלון ואת הטעויות מפיו של לביא. לביא היה אחד משרשרת מקבלי החלטות והיה אמור להגן על ההר מפני אסון. הוא סיפר בעצמו שבמשך 30 שנה היו מחדלים. אמר 'יהיה בסדר' והצטרף ל'ישראבלוף' ובסוף לא היה בסדר. לביא היה צריך לעמוד על שתי רגליו אחוריות ולתקן את המצב ולא להסכים שהמחדל ימשך ולא משנה כמה לחץ הופעל עליו".

עוד באותו נושא:

היו למשטרה עוד כלים כדי למנוע את האסון?

"היו למשטרה עוד כמה כלים. לביא סיפר איך הוא יכול לעצור אוטובוסים, לווסת אנשים וכל זה המשטרה לא עשתה ועברו על כל הטעויות האפשריות. גם הרב רבינוביץ' סיפר שהיו מחדלים בהר אבל אף אחד לא בא ותיקן אותם וטען שהם לא היו חלק מקבלת ההחלטות שזו עוד טעות. אחת העדויות הקשות ששמענו בוועדה הייתה של סגן ניצב אסף מנצור, מפקד תחנת נוף הגליל שאמר 'הייתה תקלה טכנית ולא שמענו את הדיווח'. מרחק של 15 מטר אין קשר בין השוטרים זה לא נתפס. מנצור אמר גם שהמקום יכול להכיל 5000 איש גברים ו-2000 נשים בפועל נכנסו פי חמישה אנשים יותר למתחם. ושוב אנחנו מבינים שהאסון והמוות של האנשים היה מיותר".

המשפחות של קורבנות האסון עוקבות אחרי השידורים של הוועדה?

"רוב המשפחות עוקבות אחרי כל מילה שיוצאת בוועדה, כל משפט, כל שאלה. אנחנו שומעים את העדים והנחקרים ותופסים את הראש בידיים ורוצים לדפוק אותו בקיר. רוצים להתנתק אבל הלב לא נותן ושוב חוזרים להקשיב ולנסות לשמוע ולהבין. בסוף לביא אומר שהמחדלים היו 30 שנה והאסון קרה במשמרת שלו והוא לוקח אחריות, זה מתקבל?".

"לביא אומר אם יש טעויות בוא נעשה אותה עד שיקרה משהו. סוג של רולטה רוסית. המדינה חייבת לקחת אחריות", אמר הבן השכול.

השאלות והחקירות של ועדת החקירה בראשותה של נשיאת בית המשפט העליון בדימוס מרים נאור במקום? שואלים נכון?

הבן קובל על שלדבריו המדינה לא מתקשרת עם המשפחות השכולות. "רצינו להיפגש עם ראש הממשלה וכרגע אין התייחסות שלו. גם ועדת הכספים עצרה את הפעילות שלה מול המשפחות. גם שר הרווחה לא מתייחס אלינו".

חגים ראשונים בלי היקירים שלכם, אתה, עם בני המשפחות, מדברים על זה?

"בחגים הפצע נפתח שוב. אצלנו למשל אבא שלי היה בונה סוכה ענקית ועכשיו שאני עובר במקום שבו הוא בנה את הסוכה אני שואל את עצמי איך בונים? מי יעשה? זה זמן קשה".

לסיום אומר צרפתי, "הדבר הכי חשוב שצריך שיצא מוועדת החקירה זה להסדיר את שרשרת קבלת החלטות ולמנוע את האסון הבא. לא משנה איך ובאיזו דרך אם נסתכל 60 שנה קדימה צריך לראות שבזכות הוועדה הזאת לא יהיה פה עוד אסונות, זו מטרת העל של הוועדה".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו