צלף
צלף צילום: דובר צה"ל

טווח המרחק בין פורעים ומחבלים ערבים לבין הגדר בגבול עזה הוחמר מאוד בהנחיות הצבא ללוחמים בעשור האחרון, כך מעידים לוחמים ותיקים שמכירים היטב את גזרות אוגדת עזה, הצפונית והדרומית.

ב', ששירת כמפקד סיור ולאחר מכן כקצין בחטיבת גבעתי ופיקד על לוחמים, סיפר לערוץ 7: "כששירתתי כמפקד כיתה ופיקדתי על ג'יפ האמר לפני פחות מעשר שנים, ההנחיות היו ברורות מאד: כל ערבי שחוצה את קו ה-300 מטר מעבר לגדר הבטחון - פותח מבחינתנו אירוע מבצעי. מבחינתנו הוא היה מחבל בפוטנציאל גבוה. מתקדמים אליו בלבנה משולשת של שלושה רכבים, כאשר על אחד הרכבים מקלע 0.5 שמתחיל לבצע ירי אזהרה בסמוך אליו."

האם הירי היה לאחר אישור מג"ד? או מח"ט?

"לא היה בכך צורך. ההנחיות היו ברורות מאד לאור הפוטנציאל הגבוה לאירוע טרור מיידי. ירי הרחקה בוצע באישור קצין או אפילו סמל."

מתי החלה ההידרדרות?

"בעמוד ענן. הורגש איך נשבר מחסום הפחד וההרתעה אצל המחבלים, ובמקביל עולה ההססנות בקרב הפיקוד הבכיר, וזה חילחל מטה בצורת הוראות. החמירו את טווח המרחק לרעת הלוחמים והגדירו מחדש 100 מטר במקום 300. המג"דים לא ישנו בלילה מכובד האחריות כלפינו, פקודיהם. שמו אותנו במצב בלתי אפשרי. האירוע בו נפל בראל הי"ד משקף את המצב החדש: גם ה100 מטר לא מבוצע והתשלום היה גבוה מאד, אך מבחינה מבצעית ומקצועית מדובר בטירוף מוחלט שבו מחבלים אוחזים בנשק של לוחם. לא דמיינתי מצב כזה בחלומות הכי פרועים שלי והדבר מעיד על אובדן ערכי מוחלט של הפיקוד הבכיר. אני לא יודע איך הם מסתכלים בכלל במראה בשבוע האחרון."

עוד באותו נושא:

פ', נגד-לוחם שעדיין משרת באוגדת עזה, תיאר מצב דומה: "הפסיקו לירות בגלל הביקורת משמאל ועתירות של ארגוני שמאל. צריך להבין, גם ירי שכבר מבוצע, מתבצע רק לעבר משהו חם או 'מסיתים'. הירי מאושר סלקטיבית והתחושה היא שהאויב מאותרג מאד ואז, הערבים פשוט מתקרבים."

פ' מוסיף: "היו יורים ירי "על מנת" כאשר צינזרו את המילה "להרוג". היום כבר מקבלים הוראות ברורות רק להרתיע ולא להרוג וזו הסיבה לכמות הנפגעים הכל כך נמוכה בצד שלהם, דבר שמחזיר אותם מיד לגדר אחרי שעישנו נרגילה בבית, נחו קצת וצברו כוחות."

מאיפה לדעתך מגיע ההיגיון הזה של הפיקוד הבכיר? הם לא מבינים מה שאתה רואה?

"כולם רואים. אנשים בכירים משתבללים בתוך התפיסה של 'הקטנת חיכוך' וכמה שפחות לעצבן את הערבים. בעבר היה קו של 300 מטר והיה ברור שיורים במי שעבר אותו, ואף אחד לא היה מעיז לעבור. בשלב מסויים זה נשחק ועם ההפגנות ו'צעדות השיבה' הם התקרבו יותר ויותר. היום לא באמת יירו במי שעובר את הקו אם לא מזהים שהוא סכנה באמת. ככה קרה שבאירוע של בראל הם הגיעו עד הגדר עצמה, כי לא ירו עליהם, כנראה מרצון להכיל."

בארגון תורת לחימה, אשר פועל לקידום צה"ל כצבא יהודי מנצח מסרו לערוץ 7: "הרמטכ"ל כוכבי הבטיח לעם ישראל צבא קטלני. חובתו לעמוד בדיבורו וחובתו להחזיר את ערך הניצחון וההכרעה שאבדו אי שם בדרך, למטרה מרכזית בשארית הקדנציה שלו.

''אסור שהתחקיר הצבאי על האירוע החמור בו נפל בראל הי"ד יטוייח באמצעות הטלת האשמה על דרג השטח. מדובר באירוע דגל שחייב לחולל תפנית ברורה בהתנהלות בכירי צה"ל אשר נותרים מרצון בשבי דרקטיבת הפצ"ר ומוסר מעוות", הוסיפו בארגון.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו