התא בכלא גלבוע שממנו נמלטו המחבלים
התא בכלא גלבוע שממנו נמלטו המחבלים צילום: שב"ס

הכתב לענייני צבא וביטחון של ידיעות אחרונות, יוסי יהושוע, חושב שאת מרכז הטענות על בריחת המחבלים מכלא גלבוע צריך להפנות לא רק לשב"ס אלא גם לשב"כ.

"בריחת ששת האסירים הביטחונים מכלא גלבוע, זה שהוגדר 'אחד משני בתי הכלא השמורים בישראל', תחייב מן הסתם ועדת בדיקה או חקירה חיצונית. הוועדה תתרכז מטבע הדברים בשירות בתי הסוהר, שמתברר כארגון כושל. אם היה מבוקר כהלכה, גם על ידי הכנסת והתקשורת, אולי מחדל ראש השנה היה נמנע. אבל אל לה לוועדת החקירה העתידית לדלג על המחדל המודיעיני של שב"כ, שפיספס התארגנות ופעולה גדולות, בכלא ומחוצה לו. גם את התנהלותו יש לבדוק – ולא במחשכים. קו אחד מחבר בין ההחמצה המודיעינית של פרעות תשפ"א להחמצה המודיעינית של בריחת תשפ"ב", כתב.

לדבריו, "במהלך החג נדונו בהרחבה מחדלי שב״ס בכלא. אבל לא נכון להביט על האירוע ככזה שחונה רק במגרש שלהם. שב"ס, כמו יתר גופי הביטחון, וגם צמרת המדינה, התמכרו לשקט ועשו הכל לשמר אותו. גם במחיר כניעה לאסירים הביטחוניים שניהלו אגפים שלמים ויצרו מאזן הרתעה מול צמרת שב"ס. בגלל ההתמכרות לשקט, החליטו בשב"ס שלא להפעיל את מערכת שיבוש הטלפונים הסלולריים שהותקנה בכלא בעלות של מיליוני שקלים. הפחד מכעסם של האסירים גרם לוויתור. אם המערכת הזו הייתה פועלת, היא הייתה מקשה על תכנון מוקדם של המחבלים הכלואים עם גורמי החוץ שסייעו להם להימלט".

עוד באותו נושא:

"'השקט ממכר', מסביר לי בכיר לשעבר בשב"ס. סוהרים מביטים למעלה, אל צמרת הפיקוד, ומבינים את המסר: למה שהם יתעמתו עם האסירים, כאשר מפקדיהם לא באמת מעוניינים במשהו אחר. מדיניות השקט מוכתבת על ידי הדרג המדיני, ולא מהיום. כמו אל מול איומים רבים אחרים בשני העשורים האחרונים, ישראל מעדיפה להכיל ולעצום עין – ולא להתמודד מול האיום כשהוא עדיין קטן. הקברניטים מכורים, דרגי הביניים מכורים, וכך גם אחרון הסוהרים בשב״ס", מוסיף יהושוע.

"מה צריך שב"ס? מהפכה. מנהיג שיוביל את הארגון, רצוי מאוד מבחוץ. גנרל, מפקד ומנהל מוערך. מצה"ל או מהמשטרה. הוא יצטרך לחלץ את הארגון מהמשבר ולהכניס נורמות ניהוליות חדשות כדי להבריא אותו. מה צריכה החברה הישראלית? להבין שיש מחיר לשקט", הוא מסכם.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו