משפחת בירן. איתן מצד ימין
משפחת בירן. איתן מצד ימיןצילום: פייסבוק

לאחר עימותים בין שני צדדי המשפחה של איתן בירן בן ה־5, הניצול היחיד מאסון הרכבת באיטליה שגבתה את חיי הוריו עמית וטל ואחיו טום, באשר למשמורת עליו, קרוביו באיטליה של בירן הצהירו שנחטף על ידי סבו. בהמשך, התברר כי הילד הוטס לישראל ללא אישור משפחתו באיטליה.

גלי פלג, דודתו של איתן בירן, הגיבה לפרסומים בתוכניתם של בן כספית וינון מגל ב־103fm: "לא חטפנו את איתן וגם לא נשתמש במילה הזאת, החזרנו אותו הביתה ונאלצנו לעשות זאת בגלל שלא היה לנו שום רקע על מצבו הבריאותי והנפשי. לא נתנו לנו להיפגש איתו, המפגשים היו מאוד מצומצמים רק באישור שופטת, אם היא לא הייתה קובעת מפגשים, לא היינו רואים את הילד. הסתירו מאיתנו כל פיסת מידע עליו".

"השבנו את איתן הביתה לפי מה שהוריו רצו ואיחלו", סיפרה בכאב והוסיפה: "אחותי ובעלה נסעו ללימודים בלבד, הם תיכננו לחזור השנה, בגלל הקורונה הם דחו את זה מעט אך עד לפני חצי שנה הם היו פה בארץ לכמה חודשים, דיברנו על החזרה שלהם. עמית נרשם פה ללימודים באוניברסיטת אריאל, הם זכו במחיר למשתכן ובדקו בתים. אנו דואגים לאיתן מבחינה בריאותית ונפשית, כשהיינו מבקרים אותו הוא היה במצב נפשי לא טוב, ובכה כשהיינו הולכים. למה ילד בן 6 שחווה טרגדיה כזאת איומה צריך שיגבילו אותו בזמנים מתי לראות את המשפחה שלו?".

על משפחתו של איתן מצד אביו, המתעמתת איתה בימים אלה על המשמורת על איתן, אמרה פלג: "לאיה, דודתו של איתן מצד עמית, יש אפוטרופסות על איתן שנלקחה מאיתנו באופן לא חוקי. היא חיה יחסית קרוב לאחותי אך זה לא אומר שהיה קשר בינה לבין איתן, הוא היה קרוב אלינו הרבה יותר. אחותי הייתה האדם הקרוב ביותר אליי, היינו מנהלות שיחות וידאו יום יום ולא שמעתי שהייתה מדברת עם איה למרות הקרבה, ועל אף שבתה הייתה באותו גן עם איתן. לא שמעתי שאיה הלכה לאסוף אי פעם את איתן, אין לה שום תמונה איתו".

בסיום דבריה, סיפרה גלי פלג, דודתו של איתן, על המפגש עמו כשנחת בישראל: "איתן צרח מהתרגשות כשראה אותנו ואמר שהוא סוף סוף בישראל. הוא לא הפסיק להתרגש ולומר שהוא עם המשפחה שלו, כולם חיבקו אותו והוא חיבק את כולנו, הוא היה בעננים, חזר לו הצבע לפנים. חייבים להבין, זה ילד שהוריו נקברו כאן בישראל, הוא עם משפחה שהוא מכיר, זה לא סתם.

''פעלנו אך ורק לטובתו. אנו שוכחים שיש כאן ילד שלא שואלים אותו מה הוא רוצה, זה לא הגיוני שקובעים את גורלו, מי יבוא וייתן על כך את הדין? אני, דודה שלו, אצטרך להסתכל לו בעיניים כשסבא וסבתא שלו ימחקו אותו מחייהם? רצינו להגיע להבנה עם איה ושתהיה משפחה אחת לאיתן".