חגית משה
חגית משה צילום: נועם פיינר

סגנית ראש עיריית ירושלים ויו"ר הבית היהודי חגית משה, המחזיקה בתיק החינוך בעיריית ירושלים, נאמה הערב (שני) בפני מאות מנהלי החינוך הממלכתי והממלכתי דתי בירושלים.

משה אמרה כי ״הבלבול סביב הקורונה גדול, אנשי החינוך הפכו לכתובת עבור הורים שלא עומדים בקצב שינויי הנהלים. בימים אלו הם מנהלים פרקטית את ההתנהלות הציבור עם הקורונה, לוגיסטית, הסברתית וכמובן חינוכית״.

עוד הוסיפה משה: ״הלחץ הנפשי על המורים הוא עצום. הם צריכים לצד דאגה לילדיהם שנמצאים בבידודים, לייצר כמעט לבדם פתרונות לבעיות אישיות שצצות בקרב התלמידים.

''אני קוראת לכל מנהל שמרגיש שיש פיתרונות טובים יותר בשטח לא להתבייש לפנות- הטלפון שלי פתוח בשבילכם, אם צריך שנות את המתווים עבור תלמידי ירושלים - לא נהסס לעשות זאת״, אמרה.

עוד באותו נושא:

מנהל 'מגן ישראל', פרויקטור הקורונה פרופסור סלמן זרקא, קיים הערב תדרוך לתקשורת החרדית לקראת יום הכיפורים וחגי תשרי. זרקא התייחס תחילה לביקורו בעיירה אומן, שנועד לבחון את האפשרויות ליעול המתווה ואמר: "פגשתי חסידים שסיפרו לי עד כמה הדבר הזה חשוב להם. ראיתי בעין גם את בית הכנסת והציון, גם את מתחם מד"א והמרפאה. רציתי לראות מכלי ראשון את האתגר הרפואי ולהבין את החשיבות. ההחלטה שלנו לאפשר את קיום הנסיעה - הייתה ההחלטה הנכונה".

"הנסיעה שלי נבעה מתוך אחריות לראות כיצד ניתן לעזור לאנשים ולא באתי, חלילה, לעשות ביקורת", אמר לכתבים. פרופסור זרקא התייחס גם לטענות שנשמעו נגד הבדיקות של מד"א ואמר כי "בדיקות מד"א הן לא בדיקות אנטיגן אלא PCR מהיר. מי שיצא חיובי בבדיקה, היה צריך לשהות בבידוד כפי שחל על כל מי ששב מחו"ל. ומי שבכל זאת החליט לעלות לטיסה, הרי שזה לא תקין". במענה לשאלת כתבים על כך שמד"א הפנו את החיוביים לבצע בדיקה אמר זרקא "כי אם אירעה תקלה הרי שהיא תיבדק".

פרופסור זרקא חשף כי בין היתר עלתה הצעה להטיס את כל החיובים מאומן במטוס נפרד לבידוד בישראל, אולם היא לא התאפשרה בגלל פיזור החיוביים בישראל.


פרויקטור הקורונה פרופ׳ זרקא השמיע מסקנות ראשוניות מאומן, ובהן: גיבוש מתווה לאירועים המוניים אחרים בחו"ל, לחייב בדיקה רק דרך מפעיל רשמי אחד בחזור, והפעלת מנגנון שיכלול טיסה מיוחדת להשבת חיוביים לארץ.

במהלך השיחה עם כלי התקשורת התייחס פרופסור זרקא ליום הכיפורים ולתקופת החגים: "כל התקהלות היא מסוכנת ולכן אני קורא להתפלל בשטח פתוח. ואם בכל זאת התפילות נעשות בתוך בית הכנסת, חשוב מאוד לעטות מסיכות, להקפיד שחלונות בית הכנסת יהיו פתוחים, כמו גם לשמור על המרחק הנדרש בין המתפללים".

ממונה הקורונה אף התייחס לאמצעים הננקטים למנוע הדבקה בקהילה בחזרת בני הישיבות לביתם במוצאי יום הכיפורים. "בני הישיבות יבצעו בדיקות אנטיגן מהירות בצאת יום כיפור ומי שחיובי יישאר בתוך הישיבה".

זרקא ביקש להעביר מסר באמצעות הכתבים לציבור החרדי לנצל את ימי חופשת חג הסוכות ולהתחסן בעיקר בקרב האוכלוסיה הצעירה שטרם התחסנה, ומי שזכאים למנת הדחף השלישית.

בסיום דבריו הבהיר פרופסור זרקא את השינוי ביחסה של מערכת הבריאות ומשרדי הממשלה, אל נגיף הקורונה: "לא נסתגר יותר בבית עד למיגור הקורונה. אנחנו עובדים למצוא את כל הפתרונות כדי שנוכל להמשיך לחיות לצד הקורונה. מכל העולם מתקשרים אלי לשמוע איך אנחנו עובדים ואנחנו מקווים שנהיה אנשי בשורה" אמר.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו