השר בר לב ונציבת שב"ס בסיור בכלא גלבוע
השר בר לב ונציבת שב"ס בסיור בכלא גלבוע צילום: דוברות שב"ס

בהמשך להודעתו של השר לביטחון הפנים, עמר בר-לב, על החלטתו להקים ועדת בדיקה ממשלתית לבחינת מכלול הנסיבות והאירועים שהובילו להימלטות ששת האסירים הביטחוניים מבית הסוהר "גלבוע" בליל יום שני, ה-6 בספטמבר, השר מפרסם את שמות חברי הועדה.

בראשות הועדה יעמוד ד"ר אלוף (במיל) מנחם פינקלשטיין - שופט בדימוס אשר כיהן כסגן נשיא בית המשפט המחוזי מרכז. לפני כן כיהן כסנגור הצבאי הראשי, התובע הצבאי הראשי, שופט והמשנה לנשיא בית הדין הצבאי לערעורים וכפרקליט הצבאי הראשי בין השנים 2000-2004.

חברי הועדה הנוספים יהיו:

פרופ' אפרת שהם - כיהנה כחברה בוועדת דורנר לבחינת מדיניות הענישה בישראל, חוקרת את שירות בתי הסוהר שנים רבות, מחברי הצוות המוביל לחקירת תוכניות התקון בכלא, חקרה, בין השאר, מהומות ושביתות רעב בכלא. כיהנה כעשור כיו״ר האגודה הישראלית לקרימינולוגיה ומכהנת כראשת החוג לקרימינולוגיה במכללה האקדמית אשקלון.

אריק ברבינג - המכונה "האריס". ראש אגף לשעבר בשירות הביטחון הכללי, שם שירת 27 שנים בתפקידים מבצעיים בסיכול טרור פלסטיני. בתפקידיו הבכירים בשירות כיהן כראש אגף סייבר, ראש אגף מרחב ירושלים, יהודה ושומרון. במסגרת תפקידיו היה בעל ממשק משמעותי עם שירות בתי הסוהר וגורמים נוספים בנוגע לסיכול פעילויות טרור בין כותלי הכלא.

עוד באותו נושא:

נציבת השב"ס קטי פרי אמרה אתמול למקורביה כי היא לא מתכוונת להתפטר מתפקידה לאחר מחדל בריחת המחבלים מכלא גלבוע. "לא אהיה שעירה לעזאזל אחרי שנים של הזנחה במערכת ולא אתפטר. אני מצפה שמפקד כלא גלבוע יתפטר מתפקידו", אמרה פרי למקורבים.

בסביבתה של הנציבה התייחסו לוועדת החקירה שקמה לטיפול במחדל ואמרו כי "ספק אם הוועדה שתוקם תסיק מסקנות אישיות לגביה, היא שמחה שהוקמה. פרי נאלצת להתמודד עם כשלים בטיפול באסירים הביטחוניים בשל ניהולו של קצין המודיעין הראשי הקודם".

פרי התייחסה בשיחות סגורות לטענות כלפיה שהועלו בתקשורת, כולל פרסומים לפיהם הייתה מעורבות פוליטית במינויים. "ראיתי את הפרסומים. זה לא עושה טוב לאף אחד, מחלתי על כבודי. מאז נכנסתי לתפקיד מיניתי קרוב ל-100 קצינות וקצינים לא הייתה פניה פוליטית אחת. מאחורי הפרסומים עומדת חבורה שיצאה מהארגון ממורמרת כי לא קיבלה מה שרצתה. כל הסגל הנוכחי עומד עכשיו מאחורי".

לדבריה, "אני רואה בוועדה הזדמנות לפתוח את סוגיית האסירים הביטחוניים. השאלה אם הייתה אחריות מודיעינית גם לגופים אחרים היא חלק מהמנדט של ועדת הבדיקה''.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו