חילופי אש בשומרון: קצין ולוחם צה"ל נפצעו הלילה (א׳) באורח קשה במהלך היתקלות עם מחבלים כחלק ממבצע מעצרים בכפר בורקין שבאזור ג'נין.

הפצועים, מפקד פלגה ולוחם מיחידת דובדבן, ביצעו מעצר של מחבלים השייכים לתשתית צבאית של החמאס שתכננה לבצע פעילות טרור.

על פי תחקיר ראשוני של ההיתקלות בבורקין, קיים סיכוי סביר שהקצין והלוחם שנפצעו נפגעו מירי צה״ל. בכל מקרה - חיילי צה״ל לא זוהו בטעות כאויב, אלא ייתכן שירי שכוון אל עבר המחבל פגע גם בכוחות צה״ל.

הפצועים פונו במסוק לקבלת טיפול רפואי בבית החולים רמב''ם ומצבם כאמור מוגדר קשה. הודעות נמסרו למשפחותיהם.

הקצין והלוחם נורו על ידי המחבלים בפלג גופם העליון. במהלך פינוי הפצועים בוצע ירי נוסף לעבר לוחמי יחידת המסתערבים. מחבל נהרג, אחד נוסף נפצע ונעצר.

למעלה מ-20 מבוקשים נעצרו בשני גלי המעצרים עד כה, חמישה מהם הלילה. חמישה כלי נשק נתפסו.

ד"ר האני באחוס, מנהל יחידת הטראומה בבית החולים רמב"ם, סיפר כי "שני הפצועים במצב קשה ולא יציב עם פציעות חודרות, בוצעו מספר ניתוחים לייצב את מצבם. צפויים ניתוחים נוספים. לא נשקפת סכנה לחייהם, על אף שמדובר בפציעות מורכבות וקשות".

ראש הממשלה נפתלי בנט אמר: ''יחד עם כל עם ישראל, אני מתפלל לרפואתם השלמה של סרן ד׳ ורס"ל י׳, לוחמי יחידת דובדבן שנפצעו הלילה בפעילות מבצעית, ומחזק את משפחותיהם.

"כוחות הביטחון פעלו הלילה ביהודה ושומרון כנגד מחבלי חמאס שעמדו להוציא לפועל פיגועי טרור בטווח הזמן המיידי. החיילים והמפקדים בשטח פעלו כמצופה מהם, חתרו למגע ואנו מגבים אותם באופן מלא", כך בנט.

גורמים צבאיים ציינו כי צה"ל מנהל מעקב אינטנסיבי אחרי תשתית החמאס ביו"ש ועיתוי הפתיחה במבצע המעצרים לא היה מקרי. דובר צה"ל תא"ל רן כוכב אמר כי "בגלל שמדובר בתשתית של חמאס, ויש אצלם רצון לקשר בין הגדה לרצועה, נערכים לירי רקטות".

"מעט לפני חצות לוחמי יחידת דובדבן יצאו באופן מסוערב ללכידת מחבל חמוש בעיר ג'נין, שהסתיים ללא נפגעים", נמסר. "המחבל ונשקו היו בידי כוחות צה"ל. לפנות בוקר, כוחות הביטחון יצאו לארבעה מבצעי מעצרים משולבים ליד ג'נין ובאזור רמאללה. בבורקין התנהל קרב יריות שבמהלכו המחבל נפצע ונלכד עם נשקו על-ידי הכוחות.

"לפנות בוקר, מחבל נוסף באותו אזור של בורקין נהרג מאש לוחמי דובדבן", הוסיפו בצה"ל. "באירוע נוסף לפנות בוקר בעיירה קבאטיה ליד ג'נין נתפס מחבל חמוש ללא נפגעים. באירוע האחרון, בכפר בידו-קטאנה שלושה מחבלים נהרגו מאש כוחות ימ"מ לאחר כיתור המבנה".

חילופי האש נמשכו זמן רב וישנה פעילות נרחבת של צה"ל ביהודה ושומרון. במהלך הפעילות נעצרו שורה של מבוקשים, חלקם בכירים. המחבלים תכננו לבצע פיגועים בתקופה הקרובה.