בתי ספר בקורונה
בתי ספר בקורונהצילום: דוברות משרד החינוך

מנהלת בית הספר 'נופים' בתל אביב סמדר מורס שוחחה עם 103FM ומתחה ביקורת על התנהלות המדינה בקורונה כלפי מערכת החינוך.

בפתח השיחה היא ציינה כי מרבית ההורים דיווחו על תוצאות שליליות של ילדיהם, אך הוסיפה: "אני משערת שיהיו חריגות ואולי יהיו יוצאי דופן, נטפל בכל עניין לגופו". לדעתה, "כל הנושא של הנחתת הנחיות שלא פוגשות את השטח, על ידי מתווים שלא פוגשים את השטח, שיוצרים אצלנו התנגשות ערכים היא חמורה".

היא הסבירה כי ההנחיה שלא להכניס לשערי בית הספר ילדים שלא ביצעו את הבדיקה הנדרשת או לבודד אותם בכיתה ייעודית גורמים להדרת הילד. "אני לא יכולה להיות עוד חוליה בשרשרת ההדרה. אנחנו אמורים להיות עוגן ומקום בטוח עבורם".

כמו כן, היא זעמה על ההשלכות הרגשיות, הנפשיות והחברתיות שיוצר המתווה: "הפכנו להיות כמו בתי חולים שדה. יש כאן העצמה של המצב, הילדים לא בקבוצת סיכון. אני מציעה שיתחילו להרגיע את ההיסטריה המטורפת ויתנו לילדים לנשום ולחיות, ולתת לבתי הספר להתעסק במשימה המרכזית שלהם. כי היום אנחנו מתרחקים ממנה ולא מדברים על צמצום פערים, מתן מענים רגשיים, חברתיים, משפחתיים. צריך להוריד את מפלס ההיסטריה".

לדבריה, בתי הספר צריכים להוות "אי של שפיות בתוך אי השפיות הזאת, צריך יותר הסברה, להנגיש את המידע. הבריאות הנפשית של הילדים לא פחות חשובה".

מורס אף הפנתה אצבע מאשימה כלפי משרד הבריאות: "הפכנו לזרוע ביצועית. אני לא מתנגדת להיות חלק מהסיפור, אבל זה צריך להיות באיזונים, ואין איזונים".