נפתלי בנט
נפתלי בנטצילום: Marc Israel Sellem/POOL

לשכת ראש הממשלה נפתלי בנט הודיעה על ביטול ביקורו של בנט באום אל פאחם שתוכנן להתקיים מחר (שישי) יחד עם ח״כ מנסור עבאס ופרויקטור הקורונה בחברה הערבית איימן סייף.

מרע"מ נמסר בתגובה: ''הביקור נדחה לבקשתנו בעקבות יום הזיכרון לאירועי אוקטובר 2000, מתוך כבוד לזכר השהידים שנפלו באוקטובר 2000, אירוע חשוב מאוד לעם הפלסטיני''.

יו"ר רע''מ מנסור עבאס הסתייג מהודעת מפלגתו ואמר לאחר מכן כי הביקור של בנט בוטל לאחר שהתברר שהמטרה לקדם חיסונים לא תושג. "כל ניסיון לקשור את שיקול הדעת של רה"מ לסיבות אחרות מופרך. ההודעה שהוציאה רע"ם אודות דחיית הביקור ביטאה את עמדתה בלבד'', אמר עבאס.

ראש הממשלה היה אמור לבקר במתחם חיסונים בקופת חולים כללית בעיר אום אל-פחם ולקרוא לציבור הערבי להתחסן נגד קורונה.

במפלגת הציונות הדתית תקפו את הסכמת בנט לבטל את ביקורו: ''ראש הממשלה בנט ביטל ביקור באום אל פאחם 'מתוך כבוד לזכר השהידים'. לאן עוד נוליך את החרפה? הזהרנו מקריסה ערכית מוחלטת בממשלה עם התנועה האיסלמית אבל המחווה של בנט לפורעי אוקטובר 2000 עולה על כל דמיון. בושה''.

יו"ר עוצמה יהודית ח"כ איתמר בן גביר מסר בתגובה: "מי שאוהב את המדינה וקורא את הודעתו של תומך הטרור מנסור עבאס, לא יכול להישאר אדיש ולומר שבממשלה יושב איש שלום. ואי אפשר לעכל איך בראשה עומד ראש ממשלה שמרכין את ראשו בפני הטרור. בנט התקפל בפני הטרור ואם הוא כל כך חס על כבודם של השהידים, ראוי שיתמודד על ראשות הרש"פ".

בליכוד תקפו: ״אין נקודת שפל שבנט לא יחצה למען ההישרדות הפוליטית שלו שתלויה במנסור עבאס. לבטל ביקור בגלל ׳זכר השהידים׳ זו חרפה שתיזכר לדיראון עולם״.

דובר ראש הממשלה מתן סידי הבהיר כי ״דחיית הביקור במתחם החיסונים באום אל-פאחם נעשתה נוכח הצפי להפגנות, וכן מטעמי אבטחה. זו הסיבה וזו בלבד״.

אירועי אוקטובר 2000 היו גל התפרעויות של ערבים שבמהלכם נהרגו מבין המפגינים 12 ערבים אזרחי ישראל ופלסטיני שאינו אזרח ישראלי, וכן נהרג יהודי ישראלי אחד מיידוי אבנים.

מוקדם יותר היום נפגש ראש הממשלה בנט עם שר הבריאות ניצן הורוביץ, מנכ"ל משרד הבריאות פרופ׳ נחמן אש, ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות ד"ר שרון אלרעי פרייס וממונה הקורונה פרופ׳ סלמן זרקא.

הפגישה נערכה לאחר חילופי העקיצות בין הצדדים, ובמהלכה חודדו סדרי העבודה המשותפים, וכן נדונו סוגיות שונות לקראת קבינט הקורונה שיתקיים בראשית השבוע.

ראש הממשלה ושר הבריאות הדגישו בשיחה, כי הם מייחסים חשיבות רבה לעמדת גורמי המקצוע, גם כאשר זו שונה מעמדת דרג מקבלי ההחלטות.

בלשכת בנט אמרו לאחר הפגישה: ''בין הצדדים לא הייתה מחלוקת, כי בעוד שהדרג המקצועי נדרש להציג את המלצותיו המקצועיות, על דרג מקבלי ההחלטות לבחון את מכלול השיקולים הרלוונטיים ולקבל את ההכרעות הלאומיות.

''ראש הממשלה הביע את הערכתו הרבה לאנשי משרד הבריאות ולעובדי מערכת הבריאות כולה, והבהיר למשתתפים, כי שיתוף הפעולה ההדוק שאפיין עד כה את ההתמודדות עם נגיף הקורונה יימשך'', נמסר.