הלוויה
הלוויה צילום: ISTOCK

שמואל יוסף (סם) בריסקין ז״ל, יהודי ניצול שואה שנפטר לבדו בסין בערב ראש השנה האחרון, הובא בסוף השבוע האחרון לקבורה בישראל.

זאת, בתום מאמצים סיזיפיים לאורך השבועות האחרונים של שלוחי חב״ד בסין ובהונג קונג בשיתוף היחידה הבינלאומית של זק״א למנוע את שריפת גופתו כפי שדרשו השלטונות המקומיים.

בריסקין הוא ניצול שואה שנולד בצרפת בשנות ה40 במאה ה19. כשהגרמנים נכנסו לעיירת מגוריו, נעלם אביו, ואימו החלה לנדוד ברחבי אירופה יחד עם שלושת ילדיה, בצר לה החליטה להסתיר את זהותם היהודית ולהכניסם לחסות במנזר עד יעבור זעם. לאחר המלחמה היגרה המשפחה למונטריאל שבקנדה ובשנים האחרונות עבר שמואל לסין לצורך עסקיו.

מספר שבועות לפני ראש השנה התדרדר מצבו, ימים ספורים לפני החג נפטר בבית חולים מקומי, לאחר מאמצים רבים של שלוחי חב״ד, חברי קהילה היהודית וארגון זק״א הובא שמואל במוצאי שבת למנוחות בישראל.

שליח חב״ד בשאנזן סין הרב שלום חזן מספר: ״קיבלתי טלפון מאחותו של שמואל, אישה כבת 90 שחיה בארה״ב שסיפרה על אחיה שגר לבדו בסין ואושפז בבית רפואה מקומי בעקבות זיהום קשה שפשט בכל גופו, מצבו קשה מאוד ובגלל מצבו הכלכלי הירוד הוא לא מקבל טיפול בבית הרפואה שדורש כסף כדי להתחיל בטיפול. מיד אישרנו לביה"ח להעבירו לחדר טיפול נמרץ והעברנו סכום כסף שגוייס מאנשי הקהילה, לצערי עוד באותו לילה החזיר שמואל את נשמתו ונפטר.

"כדי להביאו לקבר ישראל יצרתי קשר עם שליח חב״ד בהונג קונג וארגון זק״א, הרב יעקב רוזה יו״ר ועד רבני זק״א פסק שמדובר בניצול שואה שהוא יהודי קדוש - והורה לעשות הכל כדי להביאו לקבורה בישראל. לאחר מאמצים רבים ועבודה משותפת הצלחנו במשימה הקדושה והיהודי יזכה למנוחת עולמים בקבורה יהודית בישראל".

שליח חב״ד בהונג קונג הרב מרדכי אבצן שפיקד על המשימה, אמר: ״נלחמנו במלחמה של ממש למען כבוד המת, מדובר בסיפור עצוב מאוד, שמואל היה גלמוד ובודד, הרשויות המקומיות הערימו קשיים רבים הן בגלל מגפת הקורונה והן בגלל סכומי העתק של עשרות אלפי דולרים שנדרשו בכדי להביא אותו לקבורה בישראל.

"מיד עם קבלת הבשורה הקשה שהיהודי לא שרד את הטיפול ונפטר בבית החולים, התחלנו לגייס את הסכום בהשתתפותם של חברי הקהילה היהודית בהונג קונג וחברים מארצות הברית שנרתמו יחד למען המשימה הקדושה להביא יהודי, אוד מוצל מאש, נשמה קדושה ששרדה את השואה לקבר ישראל.

"עבדנו קשה מאוד בימים שבין החגים והשבתות בכדי לסדר את כל האישורים והניירת מול השלטונות, בזכות שיתוף הפעולה עם ארגון זק״א הצלחנו לעמוד במשימה הקשה. איננו מבינים את דרכי השם, אנחנו שליחי מצווה וכאן מדובר במת מצווה - שהכל קרוביו, ואכן נלחמנו למען כבוד המת ולמען חסד של אמת. אני מתפלל ומייחל שנצטרך להתעסק רק באירועים של שמחה וחיים ושנזכה לביאת משיח צדקנו במהרה בימינו".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו