צעדת האימהות
צעדת האימהות צילום: ללא קרדיט

לצערנו, המציאות בגבול בעזה שינתה את פניה. חיילים רבים מתלוננים על חוסר אפשרות ספונטנית להגנה עצמית בעימות, על סרבול ההוראות ועל תנאים בלתי אפשריים בהחלטות שצריכות להתקבל תוך שבריר שנייה. בשנים האחרונות נוצר לחץ של ארגונים בינלאומיים וארגוני שמאל נגד הוראות הפתיחה באש ונגד חיילי צה"ל אשר בקולם אמרו שהוראות פתיחה באש משתנות לטובת האויב.

על פניו, ברור ומובן שנוהלי הפתיחה באש נקבעו על מנת לאפשר לחיילים להגן על עצמם, בד בבד עם הפעלת שיקול דעת מול האויב ולחימה על פי קוד מוסרי, שהרי לכך הם הוכשרו, זה חלק מתפקידם וחובה עלינו לסמוך על חיילי צה"ל ועל מוסריותם.

כאמור, בשטח המציאות שונה לחלוטין. כפי שפורסם גם על גבי אתר זה בחודש שעבר, עדות מפי הלוחם פ': ''הפסיקו לירות בגלל הביקורת משמאל ועתירות של ארגוני שמאל...הירי מאושר סלקטיבית והתחושה היא שהאויב מאותרג ואז הערבים פשוט מתקרבים... צנזרו את המילה להרוג. היום מקבלים הוראות ברורות רק להרתיע וזו הסיבה לכמות הנפגעים הנמוכה בצד שלהם, דבר שמחזיר אותם מיד לגדר אחרי שעישנו נרגילה בבית, נחו וצברו כוחות." (ערוץ 7, 1.9.21)

עוד באותו נושא:

כאם לחמישה ילדים ששירתו בצה"ל ביחידות קרביות, הנושא הזה מדיר שינה מעיניי. הייתי בטוחה שניתנת להם האפשרות להגן על עצמם באופן חד משמעי ובידיעה שההוראות נהירות וברורות, אך לאחרונה אני חשה שהעיסוק בהוראות הפתיחה באש הפך להיות כלי אידאולוגי ופוליטי שמנוצל בידי גורמים חיצוניים וקיצוניים, ולעומת זאת שהשמירה על חיי החיילים נדחקה לקרן זווית ואיננה בראש סדר העדיפויות כפי שצריך היה להיות.

אין ספק שהשינוי בנהלים נעשה על מנת למנוע נפגעים אצל האויב ולמנוע הסלמה, אך התוצאה הרת האסון שאיש בוודאי אינו רוצה בה, היא נפגעים בקרב כוחותינו. את זה חובה לשנות, זוהי מחאתנו וזו זעקתנו המתרחבת. אמהות, אבות, מילואימניקים וארגונים ציוניים דוגמת אם תרצו, תורת לחימה, פורום בוחרים בחיים של המשפחות השכולות, נכי צה"ל ועוד. את זה באנו לשנות. לשנות את הסימטריה בין חיילינו לבין האויב. אסור לנו כאמהות לקבל מצב שמסכן את בנינו בשדה הקרב ובפעולות בט"ש. הוראות הפתיחה באש חייבות להשתנות ואל לנו להשתהות עם המצב הנוכחי.

הצטרפו אלינו היום לצעדה, בשעה 18:00 בערב במתחם שרונה.

נטע בודק, אם ל5 לוחמים ששירתו ביחידות קרביות, חברה בפורום 'אמהות למען לוחמים'

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו