אילוסטרציה
אילוסטרציה צילום: ISTOCK

גולשים בכל רחבי העולם דיווחו אמש (שני) על תקלה באפליקציית "וואטסאפ" וגם ברשתות החברתיות פייסבוק ואינסטגרם.

במשך שעות לא היה ניתן לשלוח ולקבל הודעות באפליקציית המסרים הפופולרית ונרשם קושי בגישה לרשתות החברתיות. האפליקציות עצמן עבדו אך לא מציגות תוכן חדש.

סמוך לשעה 01:00 (שעון ישראל) דיווחו חלק מהגולשים כי התקלה בפייסבוק ובאינסטגרם תוקנה חלקית. לאחר כמה תקלות, גם וואטסאפ שבה לעבוד.

חברת פייסבוק, המחזיקה בשלוש הפלטפורמות הללו, הודיעה רשמית כי שירותיה חוזרים לפעולה לאחר יותר משש שעות.

"שמחים לדווח שהאפליקציות והשירותים שלנו חוזרים לפעול", נכתב בהודעת החברה.

החברה הסבירה כי הסיבה לקריסה היא שינויים בהגדרות התצורה של הנתבים שמתאמים את תעבורת הרשת בין חוות השרתים שלה. "ההפרעה הזאת לרשת גרמה לאפקט דומינו שהשפיע על איך שחוות השרתים שלנו מתקשרות - מה שגרם לעצירת השירותים שלנו", נמסר.

מוקדם יותר מסרה החברה: "מודעים לכך שישנם אנשים שנתקלים בבעיה בכניסה לאפליקציות והמוצרים שלנו. אנחנו עובדים על לתקן את הדברים מהר ככל האפשר ומתנצלים על אי-הנוחות".

גולשים דיווחו על תקלות גם באמזון, טוויטר וגוגל. ככל הידוע גם סביבת העבודה של המתכנתים ב"פייסבוק" והמערכת הפנימית של החברה חוות תקלות.

הניו יורק טיימס דיווח כי עובדי חברת פייסבוק התעכבו בתיקון התקלה העולמית ומנועים מלהיכנס לבנייני החברה מאחר והתגים לפתיחת הדלתות לא עובדים. באי-פי מדווחים מפי מקור בפייסבוק: כל המערכות הפנימיות קרסו, עובדים בחברה מתקשרים באמצעות הודעות sms ובמייל.

ד"ר מייק דהאן, מרצה במחלקה לתקשורת ומנהל ומדיניות ציבורית במכללה האקדמית ספיר: "התקלה העולמית מוכיחה כי יש צורך לפרק את המונופול של פייסבוק ולהטיל רגולציות על החברה. התקלה מציפה את השעבוד ואת העוצמה של פייסבוק וכן, מושכת עוד תשומת לב לחברה, שהיא לא צריכה כרגע".

יריב דרור מייסד שותף ומנכ"ל, StoreYa מערכת בינה מלאכותית לשיווק מונחה ביצועים של חנויות מקוונות: "אומנם היו גולשים שהתקלה מבחינתם היוותה רגע לחיוב של ניתוק מהרשתות החברתיות עם זאת בשביל פייסבוק אשר מטרתה למשוך את הגולשים להיות כמה שיותר נוכחים ברשת – עשויה להיות בעיה במידה ואלו יסירו את האפליקציות מהסמארטפונים בשביל לחוות שוב את אותו ערב חופשי בדמות ניתוק. במידה וזה יקרה אותם גולשים עשויים לאט לאט להיות נוכחים יותר מחוץ לרשת ואחריהם סביבתם הקרובה יכולה גם לאמץ זאת וכן הלאה".