גנץ ובנט
גנץ ובנט Yonatan Sindel/Flash90

חשיפת המבצע לאיתור מידע על גורלו של רון ארד גרמה להחרפת העימות בין ראש הממשלה, נפתלי בנט, לשר הביטחון בני גנץ. כך דיווח הכתב מיכאל האוזר טוב בעיתון "הארץ".

בין השניים יש יחסים טעונים שהגיעו לשפל השבוע, אחרי שבנט חשף את המבצע מבלי שהתייעץ עם גנץ קודם לכן.

רק דקות לפני הנאום בכנסת הודיע בנט לגנץ שבכוונתו לחשוף את המבצע, ולגנץ לא היתה הזדמנות להניא את בנט מכוונתו.

מקורות פוליטיים סיפרו כי גנץ עומד מאחורי הצגת המבצע ככושל בכלי התקשורת - זמן קצר לאחר חשיפת הפעולה על ידי בנט. גורם בסביבת ראש הממשלה אמר לעיתון כי "זה היה דבר לא נורמלי". בכיר בלשכתו של אחד השותפים בקואליציה תיאר את המתיחות כ"אירוע פוליטי גדול", והוסיף: "חייבים להרגיע שם את הרוחות, ואנחנו עוסקים בכך".

עוד באותו נושא:

גורם ביטחוני חשף שלשום (שלישי) פרטים נוספים באשר למבצע לאיתורו של רון ארד, עליו דיבר ראש הממשלה בכנסת. לדברי הגורם המוסד לא להתנגד לכוונה לחשוף את דבר קיומו של המבצע - שהביא מודיעין איכותי שמיקד את מערכת הביטחון לנתיב ספציפי באשר לגורלו של רון ארד.

עוד אמר הגורם כי מעטים ידעו שראש הממשלה הולך לחשוף את המבצע בנאומו בכנסת ושר הביטחון בני גנץ לא היה אחד מהם.

לדבריו, "מדובר במבצע גדול, יוצא דופן, שלא היה כדוגמתו בכמה מדינות. היו שותפים לו יחד עם המוסד גם השב"כ וצה"ל. בזכות המבצע הושג מודיעין איכותי שממקד אותנו למקומות שלפני המבצע לא היו לנו. זה יאפשר לבצע גם פעולות בעתיד. זה מקדם אותנו לדעת על שעלה בגורלו של רון ארד".

"המבצע מיקד את מדינת ישראל אחרי שנבחנו כמה כיוונים וכמה עמדות במערכת הביטחון לגבי מה שאירע לרון ארד. המבצע למעשה הכניס את המוסד לנתיב ספציפי. ראש המוסד ברנע הנחה עם כניסתו לתפקיד לעשות הכול, גם במחיר של סיכון חיים, כדי להביא מידע על רון ארד. זהו מסר של מחויבות לרון ארד וליתר השבויים והנעדרים", אמר הגורם.

אחרי הביקורת על חשיפת המבצע, בנט חשד שבכירים בממשלה מתדרכים נגדו בתקשורת. בישיבת הממשלה הוא התייחס לנושא ואמר, "אני מציע לכל מי שיש לו ביקורת לפנות קודם למזכיר הממשלה או לשר הרלוונטי ולבדוק את הפרטים. לא תמיד נוכל לספר הכול, אבל תעשו את זה לפני שאתם הולכים לתקשורת ומבקרים".

כלי תקשורת בסעודיה דיווחו כי דגימות DNA נלקחו מגופה בלבנון כדי לבדוק אם היא שייכת לנווט רון ארד ז"ל. רשת אל ערבייה הוסיפה כי ישראל פעלה פעמיים בלבנון ובסוריה במהלך המבצע.

העיתון הערבי 'ראי אל-יום' טען כי המבצע התרחש על אדמת סוריה ובמהלכו חטפה יחידה של המוסד גנרל איראני שהועבר למדינה אפריקנית, שם נחקר ולאחר מכן שוחרר. לכל הדיווחים הללו אין אישור נוסף, מלבד טענות שאת המידע גילה המודיעין האיראני.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו