עלייה להר הבית
עלייה להר הבית צילום: מינהלת הר הבית

השר לביטחון הפנים עמר בר-לב (העבודה) תוקף את הפסיקה התקדימית של בית משפט השלום בירושלים, שקיבל את ערעורו של מתפלל שהורחק מהר הבית.

בר לב אמר כי "משטרת ישראל הגישה ערער על החלטת השופטת. זאת מכיוון ששינוי בסטטוס קוו הקיים יסכן את שלום הציבור ועלול לגרום להתלקחות".

השר הוסיף, "מדינת ישראל דוגלת בחופש הפולחן והתפילה לכולם, יחד עם זאת, נוכח ההשלכות הביטחוניות, יש לקיים את הסטטוס-קוו הקובע שתפילת יהודים בהר הבית תתקיים לצד הכותל המערבי ותפילת מוסלמים תתקיים באל-חרם א-שריף".

בתנועת 'חוזרים להר' מסרו בתגובה להגשת ערר על ידי המשטרה: ''עמר בר לב כנראה לא מבין של מי ירושלים, ירושלים ובפרט הר הבית שייך לעם ישראל, אחרי אלפיים שנות גלות הגיע הזמן להחזרת התפילות ועבודת הקרבנות במקום הקדוש".

עוד באותו נושא:

כאמור, שופטת בית משפט השלם בירושלים בלהה יהלום ביטלה צו הרחקה שניתן לאדם שהתפלל בהר הבית ואישרה כי מותר להתפלל בשקט במקום.

יהלום כתבה בהחלטה: "העורר נמצא בהר הבית על בסיס יומיומי ומכיר את הנהלים המקובלים במקום, ואכן מודה כי התפלל. במובן זה ברור מדוע חוששת המשיבה ומדוע הורתה על ההרחקה. מאידך גיסא, דווקא הגעתו היומיומית להר הבית מלמדת על כך שמדובר בעניין עקרוני ומהותי עבורו.

"ציפייה בסרטון מעלה כי העורר עמד בקרן זווית כשלידו חבר או שניים, אין סביבו קהל, תפילתו היתה שקטה, בלחש ועל פניו. לא מצאתי כי סממני הפעילות הדתית שביצע העורר היו חיצוניים וגלויים", הבהירה השופטת. "המשיבה אינה חולקת על כך שהעורר, כמו רבים אחרים, מתפלל על בסיס יומיומי בהר הבית ואין בפעילות זו כשלעצמה כדי לעבור על הוראות המשטרה".

השופטת קיבלה את הערר שהגיש אריה ליפו נגד צו ההרחקה, והורתה למשטרה לקצר את הרחקתו ולאפשר את חזרתו לתפילותיו במקום. "סבורתני כי המשיב הורחק לזמן ממושך דיו, לא ראיתי כי נשקפת מסוכנות המצריכה הרחקה למלוא התקופה".

בלהה יהלום
צילום: הרשות השופטת

במטה אירגוני המקדש בירכו על הפסיקה המכירה לדבריהם "בתהליך החיובי שעובר על הר הבית". דובר המטה אסף פריד אומר כי "שיבת ישראל להר הבית היא עובדה קיימת ומתעצמת. ואחרי המשטרה גם בית המשפט מכיר בה ונותן לה את חותמו החוקי".

שי גליק מנכ"ל בצלמו מסר "אני מברך על הפסיקה בפעם הראשונה בה נקבע מפורשות שיהודי שמתפלל בהר הבית זוהי זכותי המלאה. פעם ראשונה ניתן לומר הר הבית בידינו. אני בטוח שמעכשיו משטרת ישראל תבין ותפנים את זה והתפילות ימשכו כסדרם. מדובר ביום בשורה לעם ישראל כולו".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו