עו"ד ליאור כובשי
עו"ד ליאור כובשי צילום: דורון לצטר

בית הדין לעבודה קבע כי העצב בידו של שף-קונדיטור שעסק כל היום בלישה, רידוד וזילוף של בצק, נפגע עקב אופי העבודה ולכן הוא יזכה לפיצוי מהמוסד לביטוח הלאומי.

התביעה הוגשה באמצעות עו"ד ליאור כובשי ממשרד עורכי הדין מרקמן את טומשין.

המומחה לכירורגיית כף היד שמונה על ידי בית הדין הסביר כי השף עבד עשר שעות ביום, חמישה ימים בשבוע, במסגרתם הקדיש בכל יום כשלוש שעות ללישת בצק, פעולה שמצריכה לחיצה ושלוש שעות לרידוד הבצק באמצעות מערוך, תוך הפעלת לחץ על שורש כף היד. ביתר שעות העבודה הוא עסק בזילוף קצפת באמצעות שקית ובחיתוך הבצק בתנועה סיבובית תוך שימוש ברינג. המומחה ציין כי בכל הפעולות הנ"ל, יד ימין היתה הדומיננטית כאשר ידו השמאלית סייע בתמיכה.

עוד באותו נושא:

במרוצת השנים הקונדיטור החל לסבול מתסמונת התעלה הקרפלית שגורמת לכליאה של אחד העצבים בשורש כף היד ומאופיינת בנימול ותרדמת אצבעות בכף היד. במצבים מסוימים קיימת גם הפרעה מוטורית ביד. המומחה קבע כי עבודה חוזרת עם הידיים מלווה בהפעלת כוח אחיזה, מהווה הגורם לקשר סיבתי משמעותי להתפתחות תסמונת זו.

עוד עולה מחוות דעתו של המומחה, שלפני כשנתיים הקונדיטור עבר ניתוח לשחרור העצב בגובה התעלה הקרפלית, אך מצבו לא השתפר.

בעקבות חוות דעתו של המומחה שמינה בית הדין, המוסד לביטוח הלאומי חזר בו והסכים להכיר בכך שהסיבה לתסמונת התעלה הקרפלית קשורה ישירות לאופי עבודתו של השף-קונדיטור, לכן מדובר בפגיעה בעבודה.

בעקבות ההחלטה, הוא יזומן לוועדה רפואית שתקבע את שיעור הנכות ובהתאם לכך את גובה הקצבה שיקבל כל ימי חייו.

בית הדין פסק כי על הביטוח הלאומי לשלם לקונדיטור גם 3000 ₪ נוספים עבור שכר טרחת עורך דין.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו