קלפי אילוסטרציה
קלפי אילוסטרציהצילום: istock

אזרחי עיראק צועדים היום אל הקלפיות ובוחרים את הפרלמנט הבא ממנו תורכב הממשלה העיראקית.

הבחירות מתקיימות בצל מאבק איתנים המתנהל בין הצד הפרו-איראני המושפע על ידי איראן וכפוף לה באופן מוחלט ובין הצד שכנגד המעוניין בשמירת עצמאותה של עיראק ובאי הכפפתה לצרכים האיראניים.

זאת, בנוסף למתיחות הישנה בין הסונים והשיעים בעיראק עצמה ובין הסיעות השונות בתוך העדות הללו, כמו גם בין כל אלו גם יחד לבין הכורדים השואפים להקים מדינה כורדית עצמאית בחבל כורדיסטאן העיראקי.

מאז הפלת משטרו של סדאם חוסיין, ימי הבחירות נחשבים לימים מתוחים במיוחד מבחינה בטחונית, משום שארגוני הטרור הפועלים במדינה - תחילה 'אל קאעידה' וכיום דאעש - מנצלים את היום הזה להפגנת כח והטלת אימה על התושבים.

הבחירות המתקיימות היום מתוחות עוד יותר בצל העימות בין הפרו איראנים והמתנגדים לכיבושה של עיראק על ידי איראן.

על רקע זה התנהלו הפגנות אלימות במדינה בשלוש השנים האחרונות ומאות מפגינים נורו למוות, בעיקר על ידי אנשי המיליציות הפרו איראניות שפועלות לפי פקודות שמונחתות עליהן מטהרן.

לקראת הבחירות הודיעו משפחותיהם של מאות ה'שאהידים' שנהרגו בהפגנות כי הן מחרימות את הבחירות מכל וכל.

כמו כן הודיעו גם רבות ממשפחותיהם של כ־000,3 המפגינים שנפצעו בהפגנות הללו, שגם הן מתכוונות להחרים את יום הבחירות בטענה שהבחירות ממילא לא משפיעות, ואיראן בכל מקרה תעשה בעיראק כבתוך שלה.

לנוכח החשש הכבד מפני אירועים אלימים ובמיוחד מפני מתקפות טרור, נפרסו כוחות הבטחון בכל רחבי עיראק, בתגבור משמעותי ובנסיון לקדם את פני הרעה.

בין היתר דווח גם על תמרונים ותרגילים שעשו מטוסי חיל האויר לקראת יום הבחירות כחלק מהכנה לאפשרות של מתקפת טרור מתוכננת היטב שתכלול לוחמים רבים, והאפשרות שיהיה צורך לנהל מצוד אוירי אחרי מבצעי הפיגועים.