עיראק
עיראק צילום: רויטרס

הבחירות הכלליות לפרלמנט העיראקי היו אמורות להתקיים בעוד כחצי שנה, על פי לוח הזמנים המקורי, אבל הן התקיימו ביום ראשון השבוע, בגלל מחאה גדולה שהתנהלה במדינה בשנתיים האחרונות, ושגרמה לממשלה היוצאת להבין כי המשך כהונתה כבר אינו לגיטימי בעיני העם העיראקי.

לפני הבחירות הצהירו המשפחות של מאות המפגינים שנהרגו במחאה נגד ההשתלטות האיראנית על המדינה כי לא ישתתפו בבחירות, משום שבכל מקרה איראן תמשיך לשלוט בעיראק, ולא משנה מי יהיה ראש הממשלה העיראקי שיהיה כפוף באופן מוחלט לתכתיבים מעיראק.

גם רבות ממשפחותיהם של אלפי הפצועים במחאה הצטרפו לחרם נגד הבחירות. גורמים נוספים בעיראק החרימו את הבחירות מסיבות דומות, והאוירה הכללית היתה שתוצאות הבחירות לא ישנו דבר בכל הקשור לסוגיה החשובה ביותר בעיני העיראקים – סוגיית הכפיפות לאינטרס האיראני.

ואכן, ההשתתפות בבחירות היתה נמוכה מאוד, ורק 41 אחוזים מבעלי זכות ההצבעה מימשו את זכותם והגיעו לקלפי כדי לבחור את המועמד המועדף עליהם.

עם זאת, התברר כי המעט שכן הצביעו סולדים גם הם מהמשך שליטתה של איראן בפוליטיקה ובהנהגה העיראקית, ועם תום ספירת הקולות מתברר שהמפלגות הפרו איראניות ספגו מפלה מוחצת.

במקום 48 מושבים בפרלמנט הקודם, לקואליציה הפרואיראנית, בתום ספירת הקולות בבחירות הנוכחיות מתברר כי הקואליציה כולה השיגה 14 מושבים בלבד בפרלמנט הבא.

עוד באותו נושא:

מדובר בהצבעת אי־אמון ברורה לחלוטין של העם העיראקי נגד המשך מעורבותה הגוברת של איראן בהנהגתה של עיראק.

לא זו בלבד, אלא שמי שקיבל את מספר הקולות הגבוה ביותר, היה המנהיג השיעי הכריזמטי והאנטי איראני, מוקתדא א־סאדר. בעבר היה סאדר בן טיפוחיה של איראן והוא התגורר בה בתקופת כהונתו של סדאם חוסיין כשליט עיראק, אבל בשנים האחרונות, כשאיראן החלה לזלזל בעיראק ולנצל אותה לצרכיה בצורה משפילה ונצלנית, עבר סאדר לצד שכנגד ואף חימם את היחסים עם סעודיה הסונית, למרות היותו מנהיג שיעי בולט.

א־סאדר נהנה מתמיכה עצומה בקרב רבים מהשיעים בעיראק, ותוצאות הבחירות מלמדות על כך שמעמדו מתעצם ומתחזק כל שעוברות השנים.

בבחירות הקודמות זכתה מפלגתו ב־54 מושבים בפרלמנט, ואילו בבחירות הללו הוא סיים עם לא פחות מ־73 מושבים, מתוך 329 המושבים בפרלמנט.

ואם לא די בכך, המפלגה השניה בגודלה היא לא אחרת מאשר המפלגה 'תקדום', שמייצגת רק חלק מהמוסלמים הסונים בעיראק, ושזכתה לייצוג של 38 מושבים בפרלמנט הבא. הסונים כמובן מתעבים את איראן השיעית ומעדיפים לדחוק אותה ככל האפשר ממוקדי השליטה בעיראק.

הקואליציה הפרו איראנית שכאמור הוכתה שוק על ירך, טוענת לזיופים נרחבים והצהירה כי אינה מקבלת את התוצאות. חשוב לציין כי קואליציה זו מגובה במספר מיליציות חמושות ומאומנות היטב, וכי היא שואבת את עיקר הכח שלה מהנשק שמחזיקים הנאמנים לה, אותם מחמשת ומאמנת איראן השכנה.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו