גניבת נשק מבסיס צה"ל
גניבת נשק מבסיס צה"ל צילום: דוברות המשטרה

כחודשיים לאחר שנכנס לתפקיד, ניצב משנה תומר אלדר, מפקד מג"ב דרום, מאמין שהוא האדם הנכון במקום הנכון להתמודד עם אתגרי השעה.

בראיון ל"ישראל היום" הוא טוען כי המרחב הוזנח במשך שנים וכי עליהם להתמודד עם השלכות קשות במגוון תחומים.

אלדר הגיע מהחטיבה הטקטית, "שוברת השוויון" לדבריו. בשנים הללו הוא מספר כי רכש את הכלים הדרושים לטיפול בפשיעה. מדובר ביחידה שהורכבה מאנשים מהימ"ס, מהימ"מ וכן לוחמים מסיירות צה"ל.

לשאלה אילו שינויים הולכים להיות במג"ב דרום בעקבות המציאות החדשה ענה נצ"מ אלדר: "כשניצב אמיר כהן נכנס לתפקידו הוא הבין שצריך שינוי במשמר הגבול בדרום. אנחנו מכניסים את הכוחות הקיימים לארגון של זרועות מבצעיות, כשעל כל אחת מהן מפקד סגן ניצב. הרעיון הוא להתקדם ביכולות הפיקוד והשליטה, ושהצוותים הללו יהיו מוכנים למשימות איסוף, תיעוד והפללה. זה כבר לא רק תגבור של צוות פה, צוות שם. אנחנו מבינים שאנחנו בסיפור אחר, ואחד השינויים הגדולים הוא בתחום קבלת האחריות והבאת תוצאות".

עוד באותו נושא:

על פערי כוח האדם שלטענת נצ"מ אלדר קיימים בארגון הוא מספר, "יש הרבה יותר משימות משיש שוטרים, יש הרבה יותר מידע מודיעיני מהיכולת שלי להגיב עליו. ברור שהייתי רוצה להכפיל את מחוז דרום ואת מג"ב דרום. אז הייתי יכול להגיע להרבה יותר כפרים ופעילויות".

לדבריו, המלחמה בנשק הבלתי חוקי בדרום לא תמיד זוכה להערכה. "אני לא נלחם רק בשביל אקדח, אני נלחם בשביל כל כדור וכל מחסנית, כל חפץ וכל קסדה. נלחמים על כל כלי הנשק, ומי שחושב שאנחנו נכנסים והנשקים מחכים לנו בסלון - פשוט לא מבין את המאמץ הגדול. במרחב הזה נאספו יותר מ־100 נשקים רק בשנה הזאת - רובים, אקדחים, מטענים ורימונים. מדובר בכמות גדולה, ומושקע עבור זה הרבה מאוד כוח".

נצ"מ אלדר התייחס לסוגיית גניבת אמצעי לחימה מבסיסי צה"ל. "אני אציין את ימ"ר מג"ב דרום, שהוא עובד על הנושא הזה. לפני כשלושה חודשים נגנבה כמות גדולה מאוד ממחנה נתן, שם תפסנו את הגנבים ואת הרכב. מדובר במאות חלקי נשק שמהם אתה יכול להרכיב עשרות נשקים. אותו הנשק שגונבים מהבסיס מגיע אחרי זה לאירוע שנמצא באחריותנו, וזה מתנפץ עלינו. יש לנו את יחידת הימ"ס, ואנחנו מכינים עכשיו פלוגה שלמה שהולכת לשבת בצאלים כדי להתמודד עם התופעה הזו. מדובר באזור רווי אירועים. גם מבחינת החממות לגידול סמים, שרובן נמצאות באזור הזה, כשאדם שמגיע לתפעל את החממה שלו, הבסיס קורץ לו. הוא רואה קיטבג, רואה ציוד ומילואימניק, הוא עושה אחד ועוד אחד, והוא מרוויח עוד מחסנית ועוד כדור שאפשר למכור".

באשר להיעדר תחושת הביטחון בקרב התושבים, אלדר מתעקש להפריד בין התוצאות בשטח לבין התחושות של האזרח. "תחושת חוסר הביטחון כבר משתנה לטובה. אנחנו מדברים על 2,000 עצורים ומעוכבים בשנה הזאת, על עשרות תפיסות בפן החקלאי, כשעל כל אירוע אנחנו הולכים בכל הכוח, מקפיצים גששים, חוקרים ורחפנים. אנחנו בעלייה של 88 אחוזים בהגשת כתבי אישום על פשיעה חקלאית, ואנחנו מעל 100 אחוזים במעצרים בשנה האחרונה, עלייה של 86 אחוזים במעצרים עד תום הליכים. באשר לפשיעה החקלאית, אנחנו בירידה של 13%".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו