נדב ארגמן
נדב ארגמן צילום: תקשורת שב"כ

טקס פרידה מראש שירות הביטחון הכללי היוצא, נדב ארגמן, התקיים הערב (חמישי) במעמד נשיא המדינה יצחק הרצוג, ראש הממשלה נפתלי בנט וראש שירות הביטחון הכללי רונן בר.

באירוע נכחו שרים וחברי כנסת, בכירי מערכת הביטחון, ראשי השירות לדורותיהם, חברי פורום מטה השירות, משפחות חללי השירות ואורחים נוספים.

נדב ארגמן מסיים קריירה של 38 בשירות הביטחון הכללי ו-43 שנים בשירות מדינת ישראל.

הנשיא הרצוג אמר בטקס לארגמן: ״אתה מסיים היום כמעט ארבעה עשורים של עשייה למען ביטחון מדינת ישראל ועם ישראל. אזרחי ישראל חבים לך חוב גדול. על מה שהם יודעים ועוד יותר – על הרבה מאד דברים שהם לא יודעים ואולי לא ידעו לעולם.

''בחמש השנים האחרונות הנהגת את השירות במקצועיות ובנחישות. בממלכתיות, באחריות, בענייניות, ועם הרבה מאד הישגים. הארגון, בהובלתך, סיכל מאות פיגועים והציל חיי ישראלים רבים. חוללת מהפכה טכנולוגית. פעלת לחיבורים ולשיתופי פעולה בין כל הגופים בקהיליית המודיעין שלנו. מה שהפך את הקהילייה הזו להרבה יותר יעילה. הרבה יותר מדויקת. בשמירה על ביטחוננו, ביטחון מדינת ישראל''.

עוד באותו נושא:

עוד אמר הנשיא הרצוג: ''אתגרי הביטחון בשנים האחרונות בהן הובלת את הארגון, הפכו ליותר ויותר מורכבים. שירות הביטחון הכללי שאמון גם על מאבק בגורמים חתרניים וקיצוניים, שמאיימים על הדמוקרטיה שלנו מבפנים; השכיל בהובלתך, וימשיך להשכיל ולפעול להגנה על אזרחי מדינת ישראל, בכל המובנים – כולל הגנה על מוסדות המדינה והדמוקרטיה כולה וכל זה ברגישות, בתבונה, בשום שכל.״

עוד הוסיף הנשיא ואיחל הצלחה לראש השב״כ הנכנס רונן בר: ״הניסיון העצום והמגוון שצברת עד כה מוביל אותך באופן טבעי לתפקיד, אבל כמו שנדב יכול להעיד, אין שום תפקיד בארגון שיכול לדמות או להוות סימולציה מדוייקת לאחריות הכבדה שמוטלת עכשיו כהה על כתפיך. בפני השירות ניצבים אתגרים רבים ומשמעותיים. אין לי ספק שתתמודד איתם בהצלחה.״

בנט וארגמן
צילום: לע״מ/ עמוס בן גרשום

ראש הממשלה, נפתלי בנט, אמר בטקס: "הגישה העקבית שהובלת, נדב, ושבעיניי היא מכפיל כח, היא העמקת שיתוף הפעולה והסינרגיה בין שב"כ לצה"ל ולשאר ארגוני הביטחון. פחות אגו, פחות משחקי טריטוריה. כשעובדים יחד, כשמשתפים מידע ומחלקים גזרות, כששמים את המטרה מול העיניים - מגיעים לתוצאות יפות. אגרוף אחד, ממוקד, יהיה תמיד יותר אפקטיבי מחמש אצבעות נפרדות.

''דבר נוסף שאפיין אותך, נדב, לאורך כל הקריירה הארוכה שלך, דבר שהפך להיות רוח המפקד בשב"כ ואני מקווה שיימשך גם בתקופתך, רונן - זו היוזמה, הפייטריות. היום הזכירו לי שביום הראשון שלי כשר ביטחון, אחד העדכונים הראשונים שקיבלתי היה ממך, כשהגעת לספר לי המבצע לחיסול בההא' אבו אלעטא, מה שזכה לכינוי 'חגורה שחורה'. מבצע נועז, שבבסיסו ההבנה שאי אפשר להציק לישראל לאורך זמן ולהיות חסין.

''אחרי המבצע אמרת 'הכוכבים הסתדרו'. זה נכון, ותמיד רצוי שיהיה מזל, מאשר שלא יהיה. אבל מהניסיון שלי, הכוכבים נוטים להסתדר למי שעושה עבודה מושלמת. נדב, אתה מסוג המפקדים שבדיונים, גם כשעולות הצעות נועזות, מחוץ לקופסה, משתייך לאלה שיסבירו איך אפשר, ולא למה אי אפשר''.

ראש הממשלה הדגיש: ''אנחנו צריכים בדיוק את הרוח הזאת, הרוח הנוזעת, שיוזמת, שמציעה. להצביע על בעיות זה לא מספיק. החוכמה היא להגיע לקברניט עם פתרונות ועם הצעות לפעולה״.

ראש שירות הביטחון הכללי היוצא, נדב ארגמן, אמר בטקס: ''לכל אחד חשוב להשאיר חותם. תקוותי היא, שהשירות שאני מותיר אחריי יוסיף להיות ארגון ערכי עם חזון בהיר, ברור ופשוט, בבחינת 'מה שלא פשוט, פשוט לא יהיה'. שימשיך להיות ארגון לומד ומשתפר, בעל עצמאות מחשבתית. ארגון שיודע להפיק לקחים מהצלחות ומכישלונות, ובעיקר לא לחזור על אותן טעויות.

''ארגון שמקדש בו-זמנית גם את הדיוק הטוטאלי והשליטה בפרטים הקטנים, וגם את היכולת להפליג רחוק – לחשוב, להמריא, לחלום. ארגון שמסוגל לחשיבה עצמאית וביקורתית, שקשוב לאנשיו ומחויב להם, שמאמין בדרך ארץ, בפרגון, ב'להיות בני אדם'. ארגון שמנוהל בדרך של דוגמה אישית וגיבוי מלא; ארגון שדבק בחזון ובדרך, ועם זאת, מסוגל תמיד לחשב מסלול מחדש.

''ארגון שמפנה מקום לחשיבה פתוחה, מעזה, חדשנית – שמאמץ חדשנות כדרך חיים ומבין כי חדשנות היא כלי קריטי, המחזק את יכולתנו להתמודד מדי יום בסביבה כה מורכבת. ארגון טכנולוגי מתקדם, זריז, פורץ דרך, שמחפש דרכים להתייעלות תמידית ועובד במינימום בירוקרטיה. ארגון לומד עם יכולת גבוהה להפקת לקחים והטמעה, שפועל בצניעות ובפתיחות לדעות אחרות – בחשיבה, בגיבוש עמדה מקצועית ובתהליכי קבלת ההחלטות.

''ארגון מבצעי יומינטי עם מטה קטן וקו רחב, מקסימום אנשים בביצוע – וניצול מרבי של יתרון היומינט בשילוב טכנולוגיות חדשניות. וחשוב ביותר: שאפתי לראות ארגון אכפתי, שדואג לאנשיו, שמעניק להם תחושת בית. ארגון משפחתי של אמון, רעות וערבות הדדית, שדורש מאנשיו מסירות ומחויבות ברמה הגבוהה ביותר –אבל גם מספק להם ערך מוסף, השונה מכל מקום עבודה".

ארגמן הוסיף: ''אתם – חבריי לדרך, וחברים יקרים שאיבדתי לאורכה – אתם והארגון המיוחד הזה, תישארו תמיד משפחתי הגדולה. אני חש סיפוק עצום וגאוות אמת על הזכות שניתנה לי להיות חלק ממשפחת שב"כ, לעצב ולהוביל ארגון מיוחד כל כך, ולהימנות על מגיני הארץ הזאת.

''אני יוצא היום לדרך חדשה, כאדם פרטי. מלווה אותי אותו משפט שמלווה אותי כל חיי, והוא תמצית המורשת שהייתי רוצה להשאיר ממני אליכם: 'אם אתם יכולים לחלום את זה – אתם יכולים לעשות את זה'", דברי ארגמן בטקס.

רונן בר
צילום: תקשורת שב"כ

ראש שירות הביטחון הכללי הנכנס, רונן בר: ״נדב, איש מבצעים ברמ״ח איבריו. כמפקד יחידה וכראש האגף הנחיל לנו, בדרכו העדינה והמיוחדת את המשמעות של ירידה לפרטים, חתירה למגע, חשיבה על כל מקרה ותגובה אפשרי והערכות לכל תקלה. אבל יותר מהכל, נדב בלט בשאלת ה״למה״. במציאות משתנה ובעיקר בארגונים מבוססי מורשת ומסורת מבצעית, שאלת הלמה היא זו שעושה את ההבדל.

''השותפויות הבינארגוניות הנדרשות היום הן הדרך היחידה להתמודד עם מארג כל כך רחב, כל כך מגוון וכל כך משתנה של איומים כפי שאנו, אנשי קהילת המודיעין, מזהים והן אינן נדרשות להתבסס על הגדרת חידוד גבולות אלא על יצירת מרחבי שיתוף״, כך בר.

, תמונת נשיא: לע״מ/ חיים צח, תמונות רה״מ: לע״מ/ עמוס בן גרשום)

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו