קרייג בתפקיד בונד ב'לא זמן למות'
קרייג בתפקיד בונד ב'לא זמן למות' צילום: באדיבות סרטי פורום פילם

סרטי ג'יימס בונד כבר מזמן הפכו לקלישאה של עצמם, ככה זה כשבמשך שישים שנה לועסים וממחזרים את אותם 12 ספרים שכתב איאן פלמינג, אבל חמשת הסרטים האחרונים בכיכובו של דניאל קרייג הצליחו לעשות את הבלתי צפוי – הם היו בלתי צפויים. טוב, לפחות פחות צפויים מהרגיל.

הסרט 'לא זמן למות' הוא ה25 בסדרה, והאחרון בו יככב קרייג, והוא ממשיך במגמה שהתוו קודמיו. הוא לא חף מקלישאות, אבל הוא באמת מתאמץ להמעיט בהם. נערת הבונד הנצחית שנופלת לרגליו של הסוכן החתיך מוחלפת בסוכנת שאשכרה עושה את העבודה שלה, הסקי התמים שהופך למרדף בשלג נעלם ואפילו המשפט ההו כה מזוהה 'בונד, ג'יימס בונד' הופך ממשפט פיתוי להזדהות שגרתית בפני פקיד.

כל אחד מהשינויים האלו בפני עצמו אולי לא משמעותי, אך כולם ביחד מרכיבים את המסר שניסו יוצרי הסרט להעביר – עזבו אתכם מהמניירות והדאווין של המותג שנקרא ג'יימס בונד, בואו תתמקדו בעלילה. ועם עלילה מפותלת כמו שטווה לנו הבמאי והתסריטאי קארי גו'ג'י פוקונאגה, חייבים להיות ממוקדים.

בונד, שכבר איננו בשירות פעיל, נהנה מחיים שלווים בג'מייקה. שלוותו מופרת כאשר חברו משכבר הימים פליקס לייטר מה-CIA מופיע ומבקש את עזרתו. המשימה להציל מדען חטוף מסתבכת מעל למצופה ומובילה את בונד להתחקות אחר נבל מסתורי החמוש בטכנולוגיה חדשה ומסוכנת.

רמי מאלק כנבל הראשי ב'לא זמן למות'
צילום:באדיבות סרטי פורום פילם

העלילה ב'לא זמן למות' אמנם דורשת מהצופה להחזיק ראש שכן היא מלאה התייחסויות ואזכורים של מאורעות מארבעת הסרטים הקודמים, אך היא גם הרבה פחות מסובכת ומלאת פיתולים מהם, משאירה מקום לדמותו של בונד עצמו להתפתח ולקבל צורה משלה גם מחוץ למדי הסוכן הנצחי אותם הוא משאיר לנעמי.

נעמי, מי שהחליפה את בונד בתפקיד 007, היא אישה אפרו-אמריקאית מה שתואם נפלא לאווירת הפוליטקלי-קורקט ועובר מסך כדמות משנית, אך קשה לראות מצב שבו היא תישא סרט שלם על גבה כדמות ראשית.

גם הכותבים, בסצנות שנתנו לה, די טרחו להדגיש שהיא לא באמת 007, שהיא רק תחליף. 007 האמיתי בחיים לא היה עוצר באמצע משימה ונותן למישהו אחר לסיים אותה, 007 האמיתי בחיים לא היה מגיע דקה אחרי שהמרדף נגמר. 007 האמיתי הוא בונד, ג'יימס בונד.

הסרט מציג בונד אחר. מבוגר יותר, אבל גם מפויס יותר. בונד שבוכה, בונד שמכין ארוחת בוקר לילדה (אל תדאגו, לא בו זמנית), בונד שלא חי, נושם וישן את השירות החשאי. מה שמותיר לצופה את השאלה מה מניע אותו? למען מה הוא חי? למען מה הוא נלחם? ואולי השאלה החשובה מכל, למען מה הוא מוכן למות?

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו