אילוסטרציה
אילוסטרציה צילום: ISTOCK

על פי הצעת חוק חדשה בסין, שזכתה לכינוי "חוק קידום החינוך למשפחה", הורים שילדיהם "יתנהגו בצורה רעה מאוד או יבצעו מעשה פשע" ייאלצו לשאת באחריות למעשי ילדיהם ומשפחה כולה תידרש לעבור סדנה לחינוך מחדש.

זאנג טייביי, דובר הועדה לנושאי חקיקה בסין, הסביר כי הצעת החוק הגיעה מאחר והשלטונות בסין סבורים כי התנהגות לא ראויה של

ילדים נובעת פעמים רבות מחינוך לקוי של ההורים, ולכן האחריות להתנהגות הילדים תוטל על הוריהם. "ישנן סיבות רבות להתנהדות לא ראויה של מתבגרים, והעדר חינוך משפחתי או חינוך בלתי הולם הוא הגורם העיקרי", אמר טייביי.

הצעת החוק, שתעלה לדיון השבוע בפרלמנט הסיני, קובעת בנוסף כי הורים יידרשו לקבוע זמנים עבור ילדיהם להתאמן, לשחק ולנוח. הצעת החוק החדשה מגיעה במסגרת הניסיון של השלטונות בסין להילחם בתופעת משחקי האונליין של צעירים סיניים שמבלים שעות ארוכות מול המחשבים, וכן בניסיון להיאבק בתופעה של "הערצת מפורסמים".

השלטונות הסיניים גם הורו למורים להפחית את כמות שיעורי הבית שהם מטילים על התלמידים ואסרה על שיעורי עזר לאחר שעות הלימודים הרגילות, בעקבות העומס החינוכי הכבד שהוטל על צעירים בסין.

כעת יידרשו ההורים בסין להקדיש זמן רב יותר בזמנם הפנוי לחנך את ילדיהם להתנהג כראוי ולא לבצע מעשים לא ראויים או מעשי פשע, מחשש כי הדבר יוביל לאישום פלילי דווקא נגד ההורים והמשפחה כולה תישלח לסדנה לחינוך מחדש.