פרופ' יובל אלבשן
פרופ' יובל אלבשן צילום: יחצ

פרופ' יובל אלבשן, האחראי על הקמפוסים החרדיים בקריה האקדמית אונו, הגיש היום (רביעי) תביעת לשון הרע נגד פרופסור אורנה קופרמן, בכירה באוניברסיטה העברית בגובה של 100 אלף ₪ ודרישה לפרסום התנצלות.

את התביעה הגיש עו"ד יעקב ביטון, בעצמו בוגר של הקמפוס החרדי.

הרקע לתביעה הוא ראיון שנתנו השניים בתכנית "קלמן ליברמן" ברשת ב' לאחר שבג"ץ דחה את העתירה שפרופ' קופרמן ואחרים הגישו נגד ההפרדה המגדרית בקמפוסים החרדיים הנפרדים.

במהלך הראיון ברך פרופ' אלבשן על פסיקת בג"ץ והסביר כי הקביעות שבפסק הדין לא משנות את המצב הקיים בקמפוסים החרדיים של הקריה האקדמית אונו שכן כבר חמש שנים לפחות אין הפרדה מגדרית אלא בכיתות הלימוד.בתגובה קבעה פרופ' קופרמן כי אלבשן "אומר כל מיני שקרים וכל מיני דברים מעוותים" וחזרה על כך שוב כשציינה ש"יובל משפטן אני לוגיקאית אז אני כן אוכל להגיד מה אמת ומה שקר" תוך שהיא מפרטת שורה של עובדות שקריות לגבי ההפרדה המגדרית ה"ההרמטית" לטענתה ברחבי הקמפוסים החרדיים (כגון שהספרייה והקפיטריה מופרדות).

פרופ' אלבשן העמיד אותה על טעותה אף היא לא חזרה בה. גם למחרת כשכלי התקשורת פנו אליה בנושא הוסיפה קופרמן חטא על פשע וטענה כי "ככל הידוע לי בקמפוס החרדי יש הגבלות שהן יותר גדולות ממה שהוא הצהיר עליהם ולכן מאוד חרה לי שהוא אמר את זה".

השקר חמור עוד יותר שכן כבר בעבר בעקבות אמירות דומות שלה, הזמינה פרופ' אלבשן לבקר בכל עת בקמפוסים החרדיים ולראות שהיא טועה. פעם אחת אף תואם מועד אך היא ביטלה את הגעתה. כלומר: היא מודעת היטב לכך שהיא אמרה לא אמת וזאת ככל הנראה מתוך תפיסה שהמאבק נגד כניסת חרדיות וחרדים לאקדמיה מצדיק זאת.

פרופ' אלבשן מסר "המחלוקת בנוגע להפרדה מגדרית בקמפוסים הנפרדים לאוכלוסייה החרדית לגיטימית ואף ראויה. אכן הדבר לא פשוט. מה שלא לגיטימי זה לשקר ולהפיץ פייק אמיתות. לטעון שיש הפרדה בקפיטריה כשאין כבר שש שנים קפיטריה זה לשקר במצח נחושה. לספר שיש הפרדה בספריה כשאין כלל ספרייה נפרדת זו הונאה. להפיץ תיאורים הזויים בדבר מסדרונות נפרדים לגברים ולנשים, תיאורים שלקוחים מסיפורה של שפחה מתוך איזו תפיסה מעוות שהמטרה מקדשת את האמצעים זה למנוע קיום דיון אמיתי על שילוב החרדים והחרדיות באקדמיה הישראלית ולזה אני לא מוכן להסכים. זו פעם ראשונה שאני תובע תביעה אישית בחיי ואני עושה זאת כי חייבים להפסיק את הלגיטימציה של הפצת פייקים ו'אמיתות אלטרנטיביות' בשיח הציבורי שלנו. זה נכון לגבי הכחשת הקורונה וזה נכון גם פה. זו פגיעה לחופש הביטוי ואסור לנו לשתוק מול זה".