אוניברסיטת בן גוריון
אוניברסיטת בן גוריון באדיבות היח"צ

אוניברסיטת בן גוריון שיגרה היום (שני) מכתב לחנות הספרים "תולעת ספרים", ובו דרישה להסיר את לוגו המוסד שהוצמד לאירוע השקת ספר שיתקיים בסוף השבוע הקרוב.

מדובר בספר שכתב פרופ' אורן יפתחאל, מרצה מן המניין בחוג ליאוגרפיה ופיתוח סביבתי באוניברסיטת בן-גוריון בנגב. הספר משתמש ביחס למדינת ישראל במושגי אפרטהייד. שמו של הספר הוא "עוצמה ואדמה: מאתנוקרטיה לאפרטהייד זוחל בישראל/פלסטין".

במודעה המקורית לקראת אירוע השקת הספר בחנות בתל אביב שובץ סמל אוניברסיטת בן גוריון, ונכתב כי האירוע, שבו תדובר מדינת ישראל ככזו שמקיימת חוקי אפרטהייד, מתקיים בשיתוף האוניברסיטה שהוקמה בהוראת ממשלת ישראל ומתוקצבת רבות על ידה.

בדף הפייסבוק של "תולעת ספרים" נכתב: "שמחות להזמינכםן לדיון ושיח סביב הספר של פרופ' אורן יפתחאל, בשיתוף עם אוניברסיטת בן-גוריון בנגב".

לאחר פרסום המודעה עם לוגו האוניברסיטה, קיבלה החנות מכתב מהשלכה המשפטית של אוניברסיטת בן גוריון, עם דרישה חד משמעית להסיר את הלוגו ששובץ ללא תיאום עם האוניברסיטה.

"בניגוד למה שהוצג במודעה, זהו אירוע פרטי של חנות ספרים והאוניברסיטה לא נתנה את חסותה והשימוש בשמה ובלוגו שלה נעשה ללא רשות וסמכות", נמסר לערוץ 7 מאוניברסיטת בן גוריון.

ראוי לציין כי בחודש אפריל האחרון התקיימה השקה רשמית של הספר המדובר, כשההזמנה להשקת הספר פורסמה באתר הרשמי של האוניברסיטה, ומי שארגנו את האירוע היו ​מרכז חיים הרצוג לחקר המזרח התיכון והדיפלומטיה בשיתוף המחלקה לגיאוגרפיה ופיתוח סביבתי באוניברסיטת בן גוריון.

מי שבירכו באירוע בחודש אפריל, בין השאר, הם פרופ' דוד וטשטיין, דיקן הפקולטה למדעי הרוח והחברה באוניברסיטת בן-גוריון, פרופ' נורית אלפסי מהמחלקה לגיאוגרפיה ופיתוח סביבתי באוניברסיטה.

שי גליק מנכ"ל בצלמו מסר: "אני מברך את הנהלת האוניברסיטה שסירבה לתת יד לשנאה והסתה נגד מדינת ישראל. מצער שגופים קיצונים מנסים להתהדר בלוגו רשמי בניגוד לאמת. הדבר מוכיח שלא רק הלוגו לא נכון, כך גם כל טענותיהם האנטי ישראליות. נמשיך לדאוג לשמירת השם הטוב של מדינת ישראל ואזרחיה הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו