הנשיא ורעייתו עם ח"כ לשעבר דב חנין
הנשיא ורעייתו עם ח"כ לשעבר דב חנין צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

נשיא המדינה יצחק הרצוג אירח היום (שני) את המשלחת הישראלית היוצאת לוועידת האקלים של האו"ם בגלזגו שבסקוטלנד וקיים יום עיון בנושא.

לוועידת האקלים תצא משלחת ישראלית ענפה המונה מעל ל-120 נציגים ממשרדי הממשלה והכנסת, החברה האזרחית, האקדמיה, המגזר העסקי והשלטון המקומי.

באירוע השתתף גם אחד מיוזמי ״פורום האקלים הישראלי״, חבר הכנסת לשעבר דב חנין.

במסגרת קבלת הפנים ערך הנשיא עם המשרד להגנת הסביבה, בהובלת השרה להגנת הסביבה תמר זנדברג ובשיתוף שרת האנרגיה קארין אלהרר, כנס ייחודי, במהלכו הועברו הרצאות טד וסרטונים בנושא ההתמודדות עם משבר האקלים. מטרת הכנס הייתה להדגיש את חיבור המאבק במשבר האקלים לשיח הציבורי, העסקי והחברתי בישראל.

במהלך האירוע הוצגה בפני הנשיא תערוכה חדשנית עם פתרונות טכנולוגיים מהפכניים בתחום איכות הסביבה. בין הפתרונות שהוצגו בפני הנשיא היו מוצרי מזון שפותחו ב-GFI, מכון מחקר בינלאומי ללא מטרות רווח הנחשב למוביל בתחום תחליפי הבשר והחלבון האלטרנטיבי ומסייע לקידום התחום באקדמיה, בתעשייה ובזירה הממשלתית. הטעימות כללו עוף מתורבת שגודל במעבדה ללא פגיעה בבעלי חיים. העוף יוצר בקו ייצור מיוחד וראשון מסוגו בארץ ובעולם על ידי חברת הבשר המתורבת Future Meat. גידול הבשר מסייע להפחתה דרמטית של פליטת גזי חממה, מפחית ב99% את שטחי המרעה הנדרשים, מפחית ב96% את כמות המים הנדרשת לעומת תעשיית הבשר המסורתית. נשיא המדינה היה הנשיא הראשון בעולם שטעם ממוצרי הבשר המתורבת.

בנוסף, טעם הנשיא גם ממוצריה של חברת "Zero Egg", שפיתחה ביצה טבעונית המבוססת על חלבונים מן הצומח, וממוצריה של חברת "Innovopro", חברת פוד-טק מובילה המפתחת רכיבי מזון מגרגירי חומוס עבור שוק המזון והמשקאות העולמי. החברה הינה הראשונה להשיק בעולם חלבון חומוס מרוכז, בעל פרופיל תזונתי מצוין, לא אלרגני, המאפשר ייצור מגוון רב של מוצרי מזון חדשניים בעלי תווית נקייה.

טכנולוגיה נוספת שהוצגה בפני הנשיא היא מחשבון "טביעת הרגל" הפחמנית. מחשבון ייחודי, ראשון מסוגו בישראל. מטרת המחשבון היא לבחון כמה גזי חממה כל אחד ואחת מאיתנו פולטים לאטמוספירה על פי ההרגלים ואורח חיים שלנו. המחשבון נועד לספק למשתמשים בו הערכה של השפעת הרגליהם על מצב פליטת גזי החממה, ולספק להם פעולות אפשריות על מנת להקטין את טביעת הרגל הפחמנית שלהם. בנוסף, חברת הום-ביוגז הציגה בפני הנשיא את הטכנולוגיה שפיתחה ההופכת פסולת אורגנית לאנרגיה מתחדשת. הפיתוח של החברה מספק מענה לשתיים מהבעיות האקוטיות ביותר בעולם כיום- יצירת אנרגיה מתחדשת באופן מקומי וטיפול מקומי בפסולת אורגנית. לבסוף, הציגה בפני הנשיא חברת Watergen שהיא חברה בעלת טכנולוגיה מהפכנית לייצור מים מהלחות באוויר. זהו פתרון ירוק המביא לצמצום הצורך בהובלה והשימוש בפלסטיק.

בתום האירוע קיבל נשיא המדינה לידיו מידי השרות זנדברג ואלהרר, תכנית פעולה ליישום העמידה ביעדי הממשלה למאבק במשבר האקלים.

לאחר מכן הנשיא נשא דברים ואמר, "מי שחשב כי העיסוק במשבר האקלים הוא סוגייה שתשפיע רק על הדורות הבאים, או שמדובר בנושא שיש לנו שנים רבות כדי להתחיל ולחולל בו שינוי משמעותי טועה טעות מרה. מי שחושב שבעניין הזה עיתותינו בידינו אינו קורא נכון את תמונת המצב סוגיית האקלים היא בעיה דחופה, הדורשת מעשה כאן ועכשיו. האנושות כולה, וגם אנחנו, במצב חירום. אי-אפשר להתעלם מההתחממות של כדור הארץ אסון שמתרגש לפתחנו יום-יום, שעה-שעה. אי אפשר לחמוק משריפות הענק אצלנו ומעבר לים. אי אפשר שלא להתייחס לשיטפונות הקטלניים שכולנו עקבנו אחריהם. אי אפשר שלא לקרוא את מפת העלייה בתחלואה בסרטן בכלל ובסרטן העור בפרט ולא להסיק מכל אלו, ועוד, את המסקנה הנכונה: עלינו לפעול במהירות ובדחיפות ליצירת מציאות אחרת שתשפיע לא רק על העתיד, אלא גם על ההווה שלנו".

הנשיא הדגיש כי יש לפעול בהקדם. "אנחנו חייבים למצות את הפוטנציאל הגלום באנרגיה הסולארית, אנחנו רחוקים מאוד מהמימוש שלו. פעם היינו חלוצים בתחום, אנחנו יכולים וצריכים לחזור לשם. אנחנו חייבים לעודד ולהעלות באופן מובהק ואקטיבי את היקף ההשקעות בתעשייה הירוקה; וחייבים לפצח ולנצח את ההשפעה ההרסנית של משבר האקלים בכל מה שנוגע לביטחון תזונתי, שהרי מדובר בסוגייה של ביטחון לאומי. לא פחות מכך. אנחנו מוכרחים להרחיב את העיסוק של מערכת החינוך שלנו בתכנים הנוגעים למשבר האקלים ובעיקר למה שניתן לעשות למולו כבר עתה באופן המונגש לגילים השונים, מכיתה א' (לכל המאוחר) ועד לבית הספר התיכון. אנחנו חייבים לדבר על האופן שבו תחבורה מזהמת משפיעה על משבר האקלים ועד כמה חשוב להשקיע בתחבורה ציבורית רחבה ובכלי רכב שאינם מזהמים. אנחנו מוכרחים לראות איך התכנון האורבני שלנו מקצה יותר ויותר מקום לשטחים ירוקים מתוך הבנת ההשפעה החיובית שלהם ושל בנייה ירוקה בכלל. והחשוב מכל, ובמובן הזה הקהל הנכבד שנמצא כאן מדבר בעד עצמו: אנחנו חייבים לייצר קואליציה רחבה ככל הניתן, המורכבת מכלל מגזרי התעשייה, המסחר, האקדמיה וכמובן המגזר הציבורי והשלטון המקומי שילוב זרועות שתכליתו אחת: מתן מענה דחוף ומידי לסוגיית משבר האקלים. לא בשנה הבאה, לא בעוד חודשיים, היום, כאן ועכשיו".