זאב אלקין באולפן ערוץ 7
זאב אלקין באולפן ערוץ 7צילום: ערוץ 7

ועדת הכלכלה בכנסת דנה היום (שני) בנושא הפינויים בדיור הציבורי.

יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ מיכאל ביטון, ושר הבינוי והשיכון, זאב אלקין, הציגו מתווה לטיפול בבעיית הפינויים מדירות הדיור הציבורי, לפיו הפינויים יוקפאו למשך ארבעה חודשים.

"אני מסכים שמזמן לא נשקלו מחדש הקריטריונים לדיור ציבורי והמדינה השתנתה. שנים האוצר התנגד לבדיקה הזו מחדש והסכמנו להקים ועדה ציבורית שתבחן מחדש את הקריטריונים לזכאות. נקים ועדה עוד השנה ונפעל לשינוי ועדכון הקריטריונים. ייתכן כחלק מאותו מהלך שחלק מהאנשים שאינם זכאים היום יהפכו לזכאים. נבקש מהוועדה לפעול מהר ככל האפשר. וזה קשור לפינויים כי זה קשור אחד לשני.

"דבר נוסף זה הפולשים הטריים, מגיעות דירות קודם כל למשפחות שהמתינו בתור שנים על גבי שנים. בפולשים טריים תהיה מדיניות של אפס סבלנות. אנחנו שומעים את הקולות של הכנסת ואני מכבד את הממשק ואת הוועדות וקולם של חברי הכנסת. אני מציע שנשב על המדוכה ביחד. מצד אחד אנחנו רוצים להמשיך במדיניות של פינוי מרצון למי שמוכן וכדי לעודד את זה הגענו להסכמות עם משרד האוצר. נעזור לאלה שמוכנים להתפנות מרצון בסיוע בשכ"ד לתקופה מסוימת. זה יהיה לתקופה מוגבלת לא לנצח ההסדר הזה מי שמבין שישתמש בהסדר הזה".

אלקין אמר עוד כי ישנם "350 פסקי דין חלוטים ויש שם מקרים שונים. עד שנחשוב אנחנו לא נפנה בכפייה". הוא הוסיף כי אינו מתכוון להאריך את החוק המאפשר לדיירי הדיור הציבורי לרכוש את דירותיהם בזול.

ח"כ איתמר בן גביר אמר בדיון "אני שמח לשמוע את השר אלקין מספר שהפינויים בדיור הציבורי הוקפאו, כי יש מקרים הומניים רבים של נכים, קשישים, וחסרי כל שביקשו לזרוק אותם מהבית".

"טוב שתוקם ועדה פרטנית שתבחן את כלל הפרטים. מי שהשתלט על שטח ועושה מזה עסק צריך לפנות אותו, אך מי שהוא מסכן וגלמוד, בשביל זה בדיוק יש את הדיור הציבורי".