פטיש בית משפט
פטיש בית משפטצילום: iStock

בראיון לעיתון עולם קטן לקראת הוצאת ספרו "אורות החושן: עבודה וקבלנות" הרב אורי סדן יוצא כנגד הנוהג של עובדים לעסוק בעניינים אישיים בזמן העבודה וכן קורא לאסור שביתות בענפים חיוניים

בחודשים הקרובים יצא לאור הכרך הראשון בסדרת הספרים 'אורות החושן' שנועדה להנגיש לציבור את דיני הממונות של התורה. בכרך הראשון על דיני 'עבודה וקבלנות' נוגע הרב סדן בתחומים רבים ובשאלות יומיומיות רחבות. החל ממעמדם ההלכתי של חוקי המדינה ושל בתי המשפט, דרך ערך העבודה והזכות לחופשה ופיטורין וכלה באחריות העובד על נזק שגרם.

אחד הנושאים המעניינים בהם הוא עוסק הוא שיחות טלפון אישיות תוך כדי העבודה. "כהסדרניק עבדתי יום אחד בבין הזמנים כגנן בתל אביב, עברתי הלוך ושוב בין משרדים והשקיתי עציצים. נכנסתי למשרדים של בנק מפורסם ובכל חדר ראיתי עובדים משוחחים בטלפון עם חברים ובני משפחה שלא טרחו להסתיר את עצמם מפניי. ניסיתי להעריך כמה כסף מתבזבז לבנק הזה ביום. שעות של עבודה". המסר מהסיפור בהחלט מובן.

"יש הלכה לא ידועה והיא שחובה לישון טוב בלילה כדי לעבוד כמו שצריך ביום", מבהיר הרב סדן. "אדם שמבין שיראת השמים שלו לא מתבטאת רק בכמה דקות הוא מתפלל עמידה, אלא בכמה דקות מתוך השעה הוא מסור לעבודתו, תפיסת העולם שלו משתנה". כשאני שואל אותו האם יש גבול ברור בין המותר והאסור, הוא עונה שלרוב זה תלוי במנהג המדינה שקובע בענייני המסירות לעבודה, שכרה ותנאיה.

כאן החוק הישראלי נכנס לסיפור. "התורה נותנת למדינה סמכות להחליט גם בנושאים הללו". את הספר שכתב הוא מגדיר כמאוד ממלכתי, עד שזה מגיע ליחסו לפסיקות בתי המשפט בישראל. "ההלכה מכירה בסמכות המדינה לחוקק חוקים טובים ומועילים. היא מעולם לא נתנה סמכות דומה לשופטים, חשובים ככל שיהיו, לייצר תקדימים ולקבוע הלכות מחייבות". הוא מדגיש כי פסיקת בית משפט בדיני עבודה אינה מחייבת את האדם על פי ההלכה. "ברבות הימים חלק מהפסיקות הפכו למנהג מחייב אבל הן לא יותר ממנהג".

הרב סדן מסביר שהחוק בישראל לא טרח להתייחס להרבה תחומים שבהם התורה עוסקת, ולכן הספר ממלא מקום חשוב והכרחי. כדוגמה הוא מציין שהוא עצמו מתנדב במד"א ונתקל במהלך ההתנדבות בשאלות הלכתיות. "אם קבעתי משמרת שמתחילה באחת-עשרה בלילה. האם אני יכול להודיע כך סתם שאני לא מגיע? חוקי העבודה לא מתייחסים לשאלות הללו. בספר אני מציג את דעת ההלכה בנוגע למקרים הללו".

הרב הסדן הוסיף: "החלום שלי הוא על מדינה כמעט ללא שביתות, ראשית כל, בשירותים חיוניים כמו בריאות וחינוך. להסתדרות היו לוביסטים חזקים שהתנגדו להצעת החוק הזו ותקעו אותה", הוא תוקף את התאגדות העובדים כשזו נלחמת לשמור על מטרות פסולות. "התאגדות עובדים היא דבר מצוין כשלעצמו, אבל הכוח הגדול של אנשי ההסתדרות מאפשר להם להשיג את כל מה שהם רוצים כשהם משביתים את המשק".

לדבריו, חברת החשמל לא מאיימת לעולם בשביתה כי היא אפילו לא צריכה לאיים. "שכר עובדי חברת החשמל מופקע ואף אחד לא נוגע בו, כי שביתה סמלית שלהם תשבית את המדינה לחלוטין". הוא קורא לקוראים מעל פי העיתון להיות מודעים לעניין ולהבין את החשיבות בדרישת חוק בוררות חובה בשירותים ציבוריים.