הרב פישר ויאיר חרל"פ
הרב פישר ויאיר חרל"פ צילום: עצמי

הגאון הירושלמי, הרב שלמה פישר, מזקני ראשי הישיבות החרדיות, הסתלק השבוע לבית עולמו. היה בעל הנהגות מופלאות ולמשל נהג לכתת רגליו ולמסור שיעורים בישיבות מגוונות.

בעת לימודי במבשרת ציון בכולל מרץ (מרכז צוותים להוראה), זכינו פעמים רבות לארח בדירתנו את הגאון ואשתו שהגיעו להתארח בכולל בשבתות. במשך השבוע נסרו שאלות בחלל בית המדרש של הכולל, אותם העליתי על הכתב, ונצלתי את שהותו של הגאון בדירתנו. לשמחתי תמיד ענה בכתב ובאריכות תוך שהוא מצטט מזכרונו את המקורות הנצרכים. כתב ידו רהוט ללא שום מחיקה.

שנים אחר כך, עברנו לגור בישוב בית אל. עסקתי גם באיסוף סיפורים אודות הסבא רבי יעקב משה חרל"פ, לקראת הוצאת הספר "שירת הי"ם. ניצלתי שוב את ביקוריו ושיעוריו של הגאון בישיבת בית אל, ובקשתי שיספר על הרב חרל"פ.

כך סיפר הרב פישר:

"השתתפתי בלוויה של הרב חרל"פ, ובמו עיני ראיתי איך אלו שהתנגדו לרב חרל"פ, עקב קשריו עם הרב קוק, באו לבקש סליחה ומחילה ממנו על קברו".

הרב שאלני אם אני יודע אודות התפילה המיוחדת והמפורסמת של הרב חרל"פ. משהשבתי שאני רוצה לשמוע מה שהרב מספר, החל הרב לספר סיפור מעניין:

לצערי לא זכיתי להכיר את הרב חרל"פ אבל סיפרה לי אימי: אבי זצ"ל הכיר והעריץ את הרב חרל"פ וכשהיה נודע לאבי, שהרב חרל"פ, שאותו העריך מאוד, הולך להתפלל בכותל, מיד היה אבי ממהר ללכת להתפלל שם גם הוא. לא הלך אבי בגלל שהיה לו עניין כזה או אחר שעליו ביקש לדבר עם הרב, אלא רק כדי להיות במחיצת הרב חרל”פ בשעת תפלתו שהייתה ידועה לכל כמיוחדת במינה.

המשיך הרב פישר וסיפר שהוא שמע מזקני ירושלים ש"קריאת שמע" של הרב חרל"פ בדבקות וההתלהבות שלו, היה בכוחה להחזיר אנשים בתשובה.

באותה תקופה התקבצה בישיבת ‘עץ-חיים’ סביב הרב חרל”פ חבורת תלמידים מובחרים בחורים ואברכים. הרב חרל”פ שכבר אז היה משכמו ומעלה גבוה מכל אחיו, לימדם גמרא והלכה, ובנוסף היה מלמד אותם בספר 'נפש החיים'.

מכיוון שהיה הרב חרל”פ מתנהג בפרישות ובהסתגפות, כבר בצעירותו חלה מאוד. אנשי החבורה ב'עץ חיים', אותם חברים שלימד והעלה אותם נשגבות, אספו כסף ושלחוהו להבראה ביפו כהמלצת רופאיו. מתוך נסיעה זו זכה לפגוש ברב קוק.

כאשר חזר הרב חרל”פ מיפו אחרי שפגש את הראי”ה קוק, כבר ראו עליו שהוא קצת "קוקניק". הדבקות ברב קוק גרמה לחלק מתלמידיו להתרחק ממנו.

לאחר שזכינו להוציא את הספר "שירת הי"ם" אודות הרב חרל"פ, ניצלנו את אחד מביקוריו של הרב בישיבת בית אל כדי להסריטו. לשמחתנו הקדיש זמן רב לראיון על הרב חרל"פ. בסיום המפגש כתב לי הרב פישר בכתב ידו: "הראה לי יאיר חרל"פ את עבודתו לפרסם לדורות הבאים את שמו וזכרו של אותו צדיק הגאון החסיד רבי יעקב  משה חרל"פ זצ"ל. תחזקנה ידיו בעבודת הקדש שנטל על עצמו ויה"ר שיהיה הדבר לתועלת לצעירי הצאן ללמוד מדרכיו הקדושים ולעבוד את ה' בלב ונפש חפצה. 

בברכה, שלמה פישר

בסיום הראיון, לאחר שקבלתי מכתב ברכה לספר, חייכה הרבנית, שעמדה לצידו בכל שנותיו וגם בראיון זה: "אתה רואה יאיר קבלת יותר ממה שציפית". זכות תורתו, תורת ארץ ישראל בכל מרחביה, תגן עלינו ועל כל עם ישראל ותסייע לעבוד את ה' בלב ונפש חפצה.

 

whatsapp
הצטרפו לקבוצת הוואטצאפ של ערוץ 7