ד"ר נחום ברוכי
ד"ר נחום ברוכי עופר עמרם

תנועת הקיבוץ הדתי מבכה על לכתו של סא"ל (מיל') ד"ר נחום ברוכי, איש ארץ ישראל, מחנך, היסטוריון, ולוחם, מזכ"ל התנועה בעבר.

מזכ"לית התנועה שרה עברון אמרה "נחום לימד אותנו ללכת בשבילי הארץ הזאת, ולספר את סיפור הקמתה, סיפורנו. השם שבחר לספרו: בשביל הארץ הוא תמצית השקפת עולמו: נתינה ועשייה".

נחום ברוכי נולד לפני 84 שנים ועשה את ילדותו בטירת צבי. בשנת תש"י, חודש לפני בר המצווה שלו, עברה משפחת ברוכי לירושלים, כדי לאמץ את ארבעת ילדי משפחת אחותו של האב, שנפטרה כמה חודשים אחרי שבעלה נהרג במלחמת העצמאות.

ברוכי סיים יסודי בבית ספר לדוגמה, שהפך לימים לתיכון הימלפרב, ואחר כך המשיך לשנתיים בכפר הרא"ה, שעוד הייתה ישיבה קטנה שלידה בית ספר ערב ללימודי חול. כשהוקמה ישיבת כרם ביבנה הוא עשה שם שנה אחת.

ערב הגיוס היה קומונר בשדה יעקב, ואחר כך יצא לצבא במסגרת הנח"ל בגרעין שנקרא בשם המחייב מתנחלים - מלשון נח"ל, כמובן, המטרה החינוכית של בני עקיבא באותם ימים, והחיל שמשלב כידוע בין שירות צבאי לעבודה בקיבוץ. "למעשה", טוען ברוכי, "ההסדר הישיבתי נולד כמה שנים אחר כך על בסיס אותה מתכונת: שילוב בין צבא ללימודים בישיבה".

הוא המשיך בצבא לקצונה ובמילואים עשה הסבה לשריון. תפקידו הצבאי האחרון היה מפקד נפת פתח תקווה בפיקוד העורף במלחמת המפרץ הראשונה, תפקיד המקביל למח"ט. במסגרת הקריירה הצבאית שלו במילואים, פיקד ברוכי במלחמת ששת הימים על פלוגה שהשתתפה בקרבות בפרוזדור ירושלים ובירושלים עצמה. "התחלנו את המלחמה בקסטל וסיימנו ברמת הגולן".

במלחמת יום כיפור שירת כמג"ד חרמ"ש בסיני, באוגדה של אברהם אדן (ברן): "מהבלימה ועד העיר סואץ. כולל צליחת התעלה ומצור על הארמיה השלישית המצרית. הרבה הרוגים, אבל מעולם לא הרגשנו שהבית השלישי בסכנה. להפך - כל הזמן התקדמנו. ואני הגעתי לחזית בסיני עם הגדוד שלי פחות מ-24 שעות מתחילת המלחמה".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו