יו"ר האופוזיציה, בנימין נתניהו, השתתף הערב (חמישי) בהדלקת נר חמישי של חנוכה בכותל המערבי יחד עם רבה הראשי של ירושלים הרב שלמה משה עמאר.

עוד השתתפו חברי הכנסת של הליכוד אמיר אוחנה, יואב גלנט ואלי כהן וחבר הליכוד משה פייגלין.

"בשמי ושם רעייתי שרה אני רוצה לברך את כולם בחג חנוכה שמח. נעים לי להיות פה עם הרב עמאר, הרב רבינוביץ' ועם חברי מהליכוד שמחזיקים גבוה את הלפיד של עם ישראל, ארץ ישראל ותורת ישראל".

"כל אלה היו תחת איום כביר לפני יותר מאלפיים שנה. יורשיו של אלכסנדר מוקדון ובמיוחד אחד - אנטיוכוס שמו - בא להכחיד את תורת ישראל ועל ידי כך לנתק את חוט החיים של עמנו. קמו חמשת בניו של מתיתיהו החשמונאי והובילו את העם למעשה שהוא בלתי נתפס היום. הם חוללו את נס החנוכה, שטיהר את בית מקדשנו והשיג את עצמאותנו", הוסיף נתניהו.

לדבריו, "המכבים לא הסתפקו רק בהגנה על תורת ישראל. הם רצו גם את עצמאות ישראל ואת ארץ ישראל כי מדובר במקשה אחת. המדינה העצמאית שהם הקימו התקיימה כשמונים שנים. אחרי זה שועבדה מחדש. וראה זה פלא, עברו אלפיים שנים - ולא ויתרנו על החלום לחדש שוב את חיינו הלאומיים, הדתיים, התרבותיים והחופשיים בארצנו האחת והיחידה ארץ ישראל ובבירתנו הנצחית ירושלים".

"חוללנו בכוחות נפש כבירים ובהקרבה עצומה את נס חנוכה השני - הקמנו שוב את מדינת ישראל בארצנו, במולדתנו ובבירתנו. עוד מעט יעברו 80 שנים, אבל בניגוד לפעם הקודמת, עוצמתנו כבירה".

"העוצמה שלנו היא ברוח, ממורשת הדורות, מעוצמת האמונה, כי בלי זה אין לנו שום דבר".

אני חייב לומר שכמו בכל דור ודור קמים עלינו לכלותנו - גם בדור הזה. אבל היום יש הבדל אחד, יש לנו מדינה, צבא, עם, מורשת ואמונה. עם כל אלה תמיד נדע להגן על עצמנו בכוחות עצמנו - בתנאי אחד - שרוח המכבים ורוח ישראל סבא תמשיך להנחות אותנו. כי אלה כלי הנשק האמיתיים שלנו".

הראשון לציון והרב הראשי לירושלים הרב שלמה משה עמאר: "האור הזה נמשך מהכהן הגדול בבית המקדש, זה מאותו השמן שבו משחו את כל הכהנים הגדולים, את המשכן וכליו. האור הזה מדבר אלינו, כמו האבנים האלה שעדים לתפילות של דורות על גבי דורות להפיל תחינה לפני הקב"ה. מעולם לא זזה שכינה מהמקום הזה."

רב הכותל המערבי והמקומות הקדושים הרב שמואל רבינוביץ אמר "יש ברכה בחנוכה לא רק על מי שמדליק אלא גם על מי שרואה את הנרות, אפילו שלא הדליק בעצמו. ללמדנו, שאם אדם שמח באור של השני מגיעה לו ברכה. עם ישראל בחג הזה צריך לחפש את האחדות ולראות את האור אצל האחר, כפי שהאירו עלינו ולנו החשמונאים דור אחרי דור בתקופות הקשות ובתקופות הטובות ואזי נהיה ראויים לברכה."

מנכ"ל הרבנות הראשית לישראל הראל גולדברג אמר "הדלקת החנוכייה מבטאת את הניצחון הלאומי והשבת הריבונות שבאו הודות לגבורתם ואמונתם של המכבים יחד עם המשמעות הרוחנית של העם היהודי, והאור המיוחד שהוא נועד להפיץ לעולם. מבלי להתעלם מביקורת בונה ומכבדת, עלינו להמשיך לחזק את מוסד הרבנות הראשית ואת מקומה בחברה הישראלית לטובת חיזוק הזהות והערכים היהודיים של מדינת ישראל, תוך קירוב הלבבות ואחדות העם."