השגריר ניידס ובנו בהדלקת נרות ביד ושם
השגריר ניידס ובנו בהדלקת נרות ביד ושם צילום: יוסי בן דוד

השגריר האמריקני החדש בישראל, תומאס נידס ערך היום (חמישי) ביקור רשמי ראשון בתפקידו ביד ושם.

את השגריר, שהגיע יחד עם בנו מקס, ליווה דני דיין, יו"ר יד ושם.

השגריר ניידס ערך סיור במוזיאון לתולדות השואה בהדרכתו של ד"ר דוד זילברקלנג, היסטוריון בכיר במכון הבין-לאומי לחקר השואה ביד ושם. לאחר מכן השתתף בטקס הנחת זר באוהל יזכור, ביקר ביד לילד וחתם בספר האורחים.

"יש סיבה שהגעתי ליד ושם בביקורי הרשמי הראשון כשגריר ארה"ב בישראל – עבור הסבתות והסבים, האמהות והאבות, הילדות והילדים הקטנים, המורים; לכולנו אנו אומרים דבר אחד - בבקשה אלוהים, לעולם לא עוד", אמר ניידס לאחר החתימה בספר האורחים.

דני דיין הוסיף, "לא רואים דגלים רבים ביד ושם, זה לא מקום לנפנוף בדגלים, אלא מקום בו מרכינים את הראש, מזילים דמעה ומתפללים בשקט, כפי שראיתיך עושה. למקום הזה יש מחוייבות לדעת הכל על העם היהודי בשואה ולאסוף כל פיסת מידע שניתן, אנחנו אובססיביים לכך ולא רק עבור הדורות הבאים אלא גם עבור הקורבנות".

לדבריו, "יש לקחים רבים מהשואה אחד מהם הוא כשאנו רואים אנטישמיות, גזענות, שנאת האחר, וביניהם קריאות להשמדתה של מדינת ישראל על ידי משטרים מסויימים יש להתעמת איתם מיידית ובכוח. יש לנו את הניסיון שלאבותינו לא היה - אנחנו יודעים לאילו ממדים מפלציים יכולה אנטישמיות להתפתח אם נותנים לה להתפשט ללא טיפול וזו אחת המשימות של יד ושם".

בהמשך ערך השגריר סיור "מאחורי הקלעים" בארכיון יד ושם במהלכו נחשף לחומרי מקור מתקופת השואה, ביניהם "רשימת שינדלר" המוכרת וכן פקודה חתומה על ידי היינריך הימלר מיולי 1942, לפיה יש לסיים את "היישוב מחדש" של יהודי אזור הגנרל גוברנמן עד לסוף דצמבר 1942. לאחר הסיור ערך ניידס שיח בנושא אנטישמיות, הכחשה ועיוות השואה עם דיין וד"ר רוברט רוזט, היסטוריון בכיר במכון הבין-לאומי לחקר השואה של יד ושם.

לציון הערב החמישי של חנוכה, בתום הביקור נערכה הדלקת נרות משותפת של השגריר ובנו לצדו של דיין בחנוכיה מיוחדת מאוסף החפצים של יד ושם: חנוכיה מהמאה ה-19 שנמצאה מתחת לרצפת מבנה ששימש כבית כנסת באלפן אן דן ריין, הולנד.

החנוכיה נמצאה עטופה בעיתונים משנת 1941 במהלך שיפוץ שנערך במקום בשנות ה-80. הקהילה היהודית באלפן אן דן ריין הושמדה בשואה. בית הכנסת שפעל במקום הפך לכנסיה.