ההסברה "בית ישראל" פותח נציגות במדינה מוסלמית
ההסברה "בית ישראל" פותח נציגות במדינה מוסלמיתצילום: יונתן כהן

משלחת ציבורית בראשותו של יו"ר "בית ישראל אלבניה" ושר לשעבר בממשלת אלבניה הגיעה לישראל לקראת ההכנות לקיום טקס לזכר השואה, בחסות נשיא המדינה איליר מטה, שיתקיים בינואר הקרוב בבניין האופרה בעיר טירנה שבאלבניה.

לפני כחודש, בפגישה עם ראשי המדינה בטיראנה סיכמו חיליק בר ואיציק משה על הקמת שלוחה של הארגון באלבניה. יש לציין שאיציק משה המכהן כיו"ר "בית ישראל", פעיל בתחום ההסברה מזה שמונה שנים, עם ארגונים אירופים ועם חברי הכנסת מימין ומשמאל, קיבל רוח גבית מחיליק בר בתקופת היותו סגן יו"ר הכנסת.

במהלך הביקור המשלחת הניחה זר פרחים בהר הרצל, ביקרה ביד ושם ונפגשה עם איציק שמולי נציג הפדרציה היהודית של ניו יורק בישראל ששיבח את פעילות ההסברה של "בית ישראל".

המשלחת נפגשה גם עם ראש ההסתדרות הציונית ועם נציגי שדולת העולם היהודי בכנסת.

ראש המשלחת האלבנית אגרון דוקה, שר לשעבר וחבר בהנהלת "בית ישראל אלבניה", אמר שהוא מקווה שמשנת 2022 עם הקמת "בית ישראל", יעלו רמת הקשרים עם ישראל והעולם היהודי מחד, ומאידך תהיה הגברה בהסברה הישראלית, לימודי השואה באוניברסיטאות וכן לימודים נגד אנטישמיות.
אנחנו נשמח לקבל משלחת מכובדת מישראל, אמר אינדריט גולשי, והוסיף שלשכת הנשיא תשמח לביקורו של הרב הראשי לחיזוק הקשרים בתחום הדתי, על מנת לתת דוגמה לעולם לקשרים החמים בין המוסלמים ליהודים.

איציק משה, יו"ר "בית ישראל" מציין, "יש לי דז'ה וו, כי בדיוק לפני 32 שנה, המדינה השניה שבה פתחתי את הנציגות של הסוכנות היהודית הייתה מדינה מוסלמית בברית המועצות, וגם כיום היציאה לאירופה החלה ממדינה מוסלמית - אלבניה. לפנינו הוכחה שהמתודיקה של ההסברה שאותה 'בית ישראל' מריץ שמונה שנים, הינה אוניברסלית ומייד עם קבלת ההחלטה על ידי משרד החוץ, ניתן לפרוס ב-100 מדינות בעולם ללא עלות למדינת ישראל".

חיליק בר סיכם, "אלבניה היא אחת המדינות החשובות בבלקן וידידה טובה מאוד של ישראל. לאלבניה היסטוריה חשובה מאוד במלחמת העולם השנייה בהקשר של הצלת יהודים ולמעשה היא אולי המדינה היחידה שהיו בה יותר יהודים לאחר השואה מאשר לפני השואה מה שמדבר בפני עצמו. ‏לישראל ולאלבניה יש פוטנציאל עצום ‏להגדלת שיתוף הפעולה ביניהן בכל התחומים האפשריים ויש לחזק היחסים ושיתוף הפעולה בין המדינות. כמו כן ממשיך חיליק בר, ש‏זה לא מובן מאליו שמדינה בעלת אוכלוסיה מוסלמית מקיימת קשר כל כך חם ואוהד לישראל וכאשר מדובר במדינה מוסלמית הרי שהדבר מקבל משמעות עמוקה אף יותר".

ממלא מקום יו"ר הסוכנות היהודית יעקב חגואל סיכם, "איציק משה עושה עבודה חשובה בעולם ואני שמח ש"בית ישראל" נפתח באלבניה. הארגון שותף שלנו בעשייה הציונית ובעשיית ההסברה".

חגואל הודה למשלחת על פועלם למען ישראל וקיבל בברכה את ההזמנה לטקס לזכר השואה שיתקיים בשנה הבאה בחסות נשיא המדינה.