ערבים מציתים רכב של תושב 'שמעון הצדיק' באדיבות המצלם

טל ישובייב, תושב שכונת שמעון הצדיק שבירושלים, חווה שוב ושוב תקיפות של בקבוקי תבערה והצתות על ביתו ורכבו. בראיון לערוץ 7 הוא מספר על אזלת היד של רשויות האכיפה מול מה שהפך אצלו לשגרת טרור שעד כה בדרך נס הסתכמה בפגיעות רכוש בלבד.

"זה התחיל משבועיים לפני מבצע שומר החומות ונמשך עד היום", הוא מספר. הרכב שהוצת ביממה האחרונה נרכש רק לפני חודש לאחר שרכב קודם של ישובייב הוצת גם הוא. הצתת רכבו זו היא החמישית מעבר לעוד שתי הצתות של רכבי אורחים שהוצתו באותו מקום בדיוק.

אך כאמור ניסיונות הפגיעה בישובייב אינם מסתכמים בכלי הרכב. בקבוק תבערה הושלך לעבר ביתו לפני כחודש. הבית, העשוי בחלקו מעץ, יכול היה להידלק ולהביא לפגיעות בנפש אלמלא היה זה יום גשום שגרם לאש לכבות זמן קצר לאחר שהחלה הדלקה.

בהמשך דבריו מספר ישובייב על כוורת זיקוקים שזרקו פורעים ערבים אל חצר ביתו והביאה גם היא לדליקה. הוא עצמו לא היה בבית. חבר שהיה במקום כיבה את האש בעזרת מטף.

בביתו מתגורר ישובייב עם רעייתו ובנו. ביתם נמצא במחק דקת הליכה משלושת מתחמי שכונת שמעון הצדיק, שם חיות 18 משפחות. "אנחנו לבד ואולי לכן נוח יותר לשרוף", הוא אומר אך מדגיש כי בכל אירוע שכזה מוזעקים החברים משכונת שמעון הצדיק ואלה ממהרים להגיע למקום ולסייע בכיבוי הדלקות.

על התנהלות המשטרה וגורמי האכיפה מול הטרור הגובר בשכונה ובאופן ממוקד בביתו מגדיר שובייב את הדברים במילה "הזוי". הוא מציין כי "פעם אחר פעם נשרף רכב באותה נקודה. מדובר בבקבוקי שמסכנים חיים ונראה שהמשטרה מחכה לפיגוע. כאשר בשבוע שעבר היה פיגוע הדקירה המשטרה ידעה לתפוס את הדוקרת בתוך שעה, וכאן נראה כאילו מחכים שמישהו ייפגע ואולי ייהרג".

לדבריו באירועי ההצתה המשטרה מגיעה למקום, אך רק כעבור 30-40 דקות והשוטרים מספרים לו שהעניין בבדיקה או בחקירה או מבקשים שיגיש תלונה, במה שנראה כסחבת של אזלת יד. על אירוע כוורת הזיקוקים שהושלכה אל החצר הוא מספר כי הגיש תלונה במשטרה וכעבור מספר שבועות קיבל מהמשטרה מכתב ובו התבשר שהתיק נסגר. כשבדק את תאריך כתיבת המכתב גילה שמדובר ביום אחרי האירוע עצמו, מה שמחזק בו את התחושה שאיש במשטרה לא ממש מנסה לחקור, לבדוק וללכוד את הפורעים.

הוא עצמו, הוא מספר, רואה את הסרטונים המתעדים את ההצתות ולעיתים עולות בו השערות לגבי זהות הפורעים, אך מאחר ואלה מגיעים למקום כשהם רעולי פנים הוא אינו יכול לקבוע את זהותם בוודאות.

וכשאנחנו שואלים על ההתמודדות של משפחה לבד מול גלי טרור שכאלה, מקפיד ישובייב לקבוע ש"אנחנו לא לבד. יש כאן עוד משפחות ויש אנשים שעוזרים". הוא מציין במיוחד את "סגן ראש העיר אריה קינג וחבר המועצה יונתן יוסף שעוזרים בכל דבר ואת חברי הכנסת של הציונות הדתית. הבוקר קיבלתי טלפון מאיתמר בן גביר. אורית סטרוק עוזרת בכל מה שהיא יכולה".

וכשאנחנו שואלים אם גלי הטרור מעוררים בו מחשבות על עצם השהות והמגורים במקום הוא עונה בפסקנות: "אלפיים שנה עם ישראל היה נרדף. הגענו לארץ הקודש ולירושלים כדי לחיות בשמחה ולא כדי להוריד את הראש".

ממשטרת ישראל נמסר: ''משטרת ישראל פועלת באזור בכוחות מתוגברים לשמירה על שלום התושבים ובטחונם. עד כה עצרה המשטרה שני חשודים במעשי ההצתות שארעו לאחרונה כלפי הרכב, וכנגד אחד מהם הוגש כבר כתב אישום. חקירת מקרה ההצתה מאמש בראשיתה, ואנו נמשיך לפעול על מנת למצות את הדין עם המעורבים במעשה ועם כל עבריין שינהג באלימות, יפר את הסדר הציבורי ויפגע ברכוש.''