יריב לוין ונתניהו
יריב לוין ונתניהו צילום: Yonatan Sindel/Flash90

יו"ר סיעת הליכוד חבר הכנסת יריב לוין האשים בצהריים (שני) את ראשי המועצות ביהודה ושומרון בכישלון היוזמה להחלת ריבונות ביהודה ושומרון.

לוין התייחס לראיון של דונלד טראמפ לספרו של ברק רביד, "כולנו מוקירים לנשיא ארה"ב לשעבר תודה על הדברים העצומים שעשה למען מדינת ישראל. כמי שהיה שותף לחלק מהדברים אני אומר שהיו דברים מסויימים שראש הממשלה נתניהו עמד עליהם ולא היה מוכן לוותר עליהם בשום מחיר. הלא המוחלט למדינה פלסטינית היא דוגמה מובהקת לזה, כפי ששמעו בהקלטות של טראמפ.

"נתניהו הצליח בפעולה מדינית מזהירה להגיע למצב שבו הצלחנו לשים את הדרישות האלה בצד ולמקד את כל השיח מול ארה״ב במאמץ של החלת ריבונות והישגים אדירים. לצערי הנהגת ההתיישבות במקום להתגייס ולעזור לנו, עשתה ההפך", טען לוין בחלק הסגור של ישיבת סיעת הליכוד.

כזכור, בסוף השבוע האחרון נחשפו הקלטות מריאיון שערך הנשיא לשעבר דונלד טראמפ עם הפרשן המדיני של "וואלה" ברק רביד, במהלכן הוא נשמע מבקר בחריפות את ראש הממשלה לשעבר ויו"ר האופוזיציה בהווה בנימין נתניהו. טראמפ הביע אכזבה עמוקה מנתניהו, הודה כי לא שוחח עמו לאחר שבירך את הנשיא הנבחר ביידן, ואף הטיח בו קללה גסה.

רביד סיפר לרדיו 103FM כי מטרת הספר שכתב הייתה לבחון את השתלשלות האירועים שהובילו לחתימת הסכמי אברהם, אותם הוא מגדיר כאירוע "ענק והיסטורי שקרה פה". אך במהלך העבודה הממושכת, "כל כמה ראיונות התנפץ מיתוס נוסף - שנתניהו וטראמפ היו החברים הכי טובים, שזה היה רומן מתמשך, שטראמפ עשה כל מה שנתניהו רוצה, שהם היו קרובים".

לדבריו, "מה שראינו ושמענו בהקלטות זה קצה הקרחון, העניין של הברכה של נתניהו לביידן הייתה סוף הדרך, הייתה אולי הקש ששבר את גב הגמל; אבל זה התחיל ממש מהשנה הראשונה של טראמפ בבית הלבן". עוד הוסיף כי למעשה טראמפ הבין מההתחלה כי נתניהו לא מעוניין בשלום, "זה המשיך לתחושה שנתניהו מנצל אותו בנושא הגרעין האירני. יש פרטים מעניינים על זה בספר".

על השימוש הפוליטי שעושים בהקלטות תומכי ומתנגדי נתניהו בישראל, אמר: "הכול בישראל הופך ל'כן נתניהו, לא נתניהו'. לא חשבתי מה זה יעשה לפוליטיקאי כזה או אחר, למי אכפת? לי לא אכפת בכלל. יש פה משהו בעיניי יותר גדול שיישאר אחרי כל הפוליטיקאים". על תוכנית השלום שהוצגה ערב הבחירות, ציין: "נתניהו לא רצה שזה יוצג לפני הבחירות, כולם חושבים שזו הייתה מתנה, ממש לא. הוא ניסה למנוע את זה אבל לא הצליח כי היה במצב שהוא לא יכול היה להגיד לא לטראמפ".

עוד ציין כי הנאום של נתניהו לאחר הצגת תוכנית השלום עורר את זעמו של הנשיא לשעבר: "טראמפ ואנשיו חוזרים לחדר הסגלגל והדבר הראשון שטראמפ אומר זה 'מה זה היה לעזאזל הנאום הזה?' טראמפ בעצם מתרגז בצורה בלתי רגילה בדקות הבאות על נתניהו וטוען שנתניהו נתן נאום בחירות בבית הלבן, והפך את טראמפ לעציץ, זה אירוע שהוא לא שכח אותו מאותו רגע".

על ניסיון נתניהו להחיל ריבונות ביו"ש אמר רביד: "נתניהו רצה לעשות את הסיפוח. הוא חשב שיהיה לו אור ירוק - היה שלב שהוא שקל לעשות את זה בלי האור הירוק מהבית הלבן".

בהמשך סיפר כיצד הגיב הנשיא לשעבר לחקירות נתניהו. לדבריו, הוא ביקש לכבות את ההקלטה, "אני לא יכול להגיד כל מה שהוא אמר אבל באופן כללי, הוא שאל שאלות מפורטות ביותר על חקירות נתניהו, התעניין בזה בצורה בלתי רגילה וכן הכיר פרטים, בעיקר בכל הנוגע לענייני שלדון אדלסון שאותו הוא מעריץ בצורה בלתי רגילה. הוא התעניין באמת בתיקי נתניהו כאילו היה אביעד גליקמן, גידי וייץ או גיא פלג. ברמות האלה".

עוד הוסיף: "אחד הדברים שהדהים את טראמפ זה איך האנשים שהיו מעורבים בהעמדתו לדין, זה אנשים שהוא עצמו מינה. שאלתי אותו בריאיון השני מה הוא חושב על זה שנתניהו לא רה"מ, והייתה בו איזושהי חמלה, לא שמחה לאיד בכלל. זה הפתיע אותי כי הייתי בטוח לאור הריאיון הראשון שהוא יגיד 'קיבל את מה שמגיע לו' אבל ממש לא".

נשיא ארה"ב לשעבר דונלד טראמפ הסביר בראיון תוקפני למדי עם העיתונאי ברק רביד כי אחת הסיבות לכך שלא הצליח להשיג את "עסקת המאה" בין ישראל לבין הפלסטינים היתה שראש הממשלה לשעבר בנימין נתניהו "מעולם לא רצה" לעשות שלום עם הפלסטינים.

"אני לא חושב שביבי רצה אי פעם להשיג שלום עם הפלסטינים", אמר טראמפ. "אני חושב שהוא רק מרח אותנו. מרח, מרח, מרח".

"כולם אמרו לי שלא ניתן להשיג את העסקה הזו. שלדון אדלסון אמר לי שזה בלתי אפשרי", אמר טראמפ בראיון לרגל ספרו החדש של רביד, "השנאה כל כך גדולה בין הפלסטינים לישראלים. הם לומדים מגיל צעיר לשנוא אחד את השני. במיוחד הפלסטינים את הישראלים. שלדון היה סוגר עסקאות נהדר והוא אמר שהעסקה הזו בלתי אפשרית".

טראמפ כינה את אבו מאזן "נהדר" וכי היו להם פגישות נהדרות. "הוא היה כמעט כמו אבא עבורי. הוא לא היה יכול להיות נחמד יותר. אני חשבתי שהוא רצה להשיג עסקה יותר מאשר נתניהו".

"כל החיים שלי זה עסקאות", אמר הנשיא לשעבר. "אני כמו עסקה אחת גדולה. זה כל מה שאני עושה אז אני מבין את זה. ואחרי שפגשתי את ביבי במשך שלוש דקות...אני עצרתי אותו באמצע המשפט ואמרתי לו - 'ביבי, אתה לא רוצה להשיג עסקה, נכון?'. והוא התחיל לגמגם ואמר לי: 'אה..אה..אה..' והעובדה היא שאני לא חושב שביבי אי פעם רצה להשיג עסקה עם הפלסטינים".

טראמפ סיפר שבינו לבין גנץ היתה כימיה מיידית. "אני חשבתי שהוא נהדר", אמר טראמפ. "בחור מרשים מאוד. לדעתי היה יכול להיות קל הרבה יותר להשיג עסקה עם הפלסטינים אם גנץ היה ראש הממשלה ולא נתניהו. הפלסטינים שונאים את נתניהו. הם שונאים אותו בצורה עמוקה. הם לא שונאים את גנץ. זה משתנה חשוב".