אחד משלנו
אחד משלנוצילום: נדב אברהמי

אחוות לוחמים, הם אולי צמד המילים המוכר ביותר לכל חייל, לוחם ואיש כוחות הביטחון. ביטויים כמו 'לא משאירים פצוע בשטח, חייבים לעזור לו, לא נפקיר אחד בשביל כולם', הם ביטויים שכיחים.

אבל עד כמה אנחנו באמת מכירים אותם? עד כמה הנאמנות לחבר, למפקד היא מעבר לכל? שאלות שעולות כל העת בכל שרות צבאי, שבו האחווה היא מילה מפתח.

בשאלות נוקבות אלו עוסקת ההצגה החדשה מבית היוצר של תיאטרון באר שבע 'אחד משלנו'. ממש כך. הוא אחד משלנו אז האם הוא יבגוד בנו? האם יבגוד באמת? מי חשוב יותר הריע או האמת?

המחזה אותו כתב כפיר אזולאי, מתרחש בסביבות 2010, כשנה אחרי מבצע "עופרת יצוקה".

ליחידת צנחנים המוצבת בשטחי יהודה ושומרון מגיע חוקר מצ"ח על מנת לחקור את מותו של מחבל פלסטיני. החוקר, ששרת עם חלק מלוחמי היחידה, מופתע לגלות שמפקד היחידה, יותם, הוא חברו הטוב מהטירונות ושהמחבל, שאת מותו נשלח לחקור, אחראי לרצח חבר אחר שלהם מתקופת הטירונות.

ככל שהחקירה מתקדמת מגלה החוקר שגרסת חבריו על מות המחבל רצופה שקרים, אי דיוקים וחצאי אמיתות. גם עכשיו, במהלך החקירה, מצופה מחוקר המצ"ח, להתיישר על פי התכתיב הקולקטיבי תוך שמירת נאמנות מוחלטת ליחידה, על חשבון נאמנות לערכים אחרים כמו החוק, האמת והמוסר.

הפעם, בניגוד לעבר, מדובר בחקירת רצח שכל המעורבים, מנסים לטשטש את עקבותיו. ההצגה "אחד משלנו" מגוללת סיפור על עימות מר וקשה בין היחיד, המנסה להישאר נאמן לערכיו ומצפונו, לבין היחידה/השבט/העם, הדורש ממנו נאמנות מוחלטת גם במחיר התכחשות למצפונו וכפירה בערכיו.

זהו מחזה המשקף אירועים שקרו, שקורים ושימשיכו לקרות בחברה שבה הסולידריות הופכת לחזות הכל ודבר ביקורת כלשהי או הסתייגות נחשבים ללא פחות מאשר בגידה.

90 דקות ההצגה, משוחקות בצורה אמינה וטובה, מבאים את תמונת מצב היחידה בצורה הטובה ביותר גם אם היא משתמשת לעיתים במונחים לא הולמים.

העיצוב מצויין, המשחק מעולה ואילו לא הייתי נוכח באולם ויודע שזו הצגה הייתי מרגיש בבסיס צבאי. ישפוט בסוף כל אחד מה היא האמת שלו.

יוצרי ההצגה:

מאת : בני ברבש

בימוי: כפיר אזולאי