חיים ולדר
חיים ולדרצילום: דניאל רצבי

חיים ולדר, סופר ואישיות חינוכית מוכרת בעיקר במגזר החרדי, נמצא היום (שני) ללא רוח חיים על קבר בנו בבית העלמין סגולה בפתח תקווה.

המקרה הטרגי התרחש בעקבות פרסום עדויות על עבירות מין שביצע ולדר, לכאורה, לאורך שנים.

לפי התחקיר שפורסם בעיתון ''הארץ'', 22 עדויות על תקיפות מיניות של נשים, ילדים, נערות ונערים בידי חיים ולדר הגיעו לבית דין המיוחד שעסק בעניין.

בראש בית הדין עומד הרב שמואל אליהו, רבה הראשי של צפת ומהרבנים המובילים בטיפול בתקיפות מיניות במגזר הדתי והחרדי, ויחד איתו חברים בו הרבנים ראובן נקאר ואהרן ירחי.

העדויות הגיעו לבית הדין לאחר פרסום שלוש עדויות בתחקיר "הארץ". ולדר זומן על ידי בית הדין להופיע בפניו, אך סירב בטענה כי דינו נחרץ עוד בטרם נשמעה גרסתו.

"שמענו בכאב על התאבדותו של חיים ולדר", הגיב הרב אליהו. "חבל שהוא בחר בדרך הזו, הצענו לו שיתקן את מה שהוא קלקל. שיבקש סליחה מהנפגעות. שישנה את דרכו. שלא יפגעו עוד נשים. היה יכול ללמד לרבים דרך תשובה. חבל שהוא בחר בדרך של התאבדות. אנו מחזקים את הנפגעות הרבות בשעה קשה זו, חייהן קודמים לחייו".

הרב אליהו אמר אתמול: "בדקנו וחקרנו ושאלנו היטב, הגיעו לפנינו עדים שהעידו כי הוא נאף עם נשים נשואות שנים רבות עד שגרם להם להתגרש ולהיות אסורות על בעליהן. ראינו מעשה בית דין על כך וחיזקנו את הדברים בהוכחות נוספות חד משמעיות. כמו כן שמענו הקלטות בקולו שמעידות על מעשים חמורים בעריות שהוא עשה, ומצאנו הוא אשם בלי שום ספק.

"למרות שהיה ברור לו שהוא הורס בתים. ולמרות שהיה ברור לו שהוא מכשיל ומטמא את בית ישראל, המשיך ולדר בדרכו בלי לעצור לרגע. קיבלנו עדויות על 22 נשים ונערות שהוא פגע בהן, ואין שום ספק שהמקרים הללו הם רק חלק קטן מפגיעתו הרעה".

פרשת חיים ולדר: "קו שבר לחברה החרדית"עצם העניין, כאן 11

לדברי הרב אליהו, "התורה מלמדת אותנו להתייחס למעשים של ולדר בתיעוב ובחומרה כאילו מדובר ברצח. 'כִּי כַּאֲשֶׁר יָקוּם אִישׁ עַל רֵעֵהוּ וּרְצָחוֹ נֶפֶשׁ כֵּן הַדָּבָר הַזֶּה'. מעשים כאלה מביאים חרון אף על ישראל, מביאים גזרות רעות, עוצרים את התפילות, וכך מזהירה התורה: "אַל תִּטַּמְּאוּ בְּכָל אֵלֶּה כִּי בְכָל אֵלֶּה נִטְמְאוּ הַגּוֹיִם אֲשֶׁר אֲנִי מְשַׁלֵּחַ מִפְּנֵיכֶם: וַתִּטְמָא הָאָרֶץ וָאֶפְקֹד עֲוֹנָהּ עָלֶיהָ וַתָּקִא הָאָרֶץ אֶת ישְׁבֶיהָ". (ויקרא פרק יח כד)''.

עוד הסביר רבה של צפת: ''על פי ההלכה מותר לנו להלקות אדם כזה ברבים (קידושין פא. שו"ע אה"ז קעח כ), לנדות אותו. (מו"ק יז.) לבזות אותו ברבים. (רמב"ם סנהדרין כד ה). להעביר אותו מלהיות שליח ציבור (מג"א נג ז.) לאסור עליו ללמד את ילדי ישראל (שו"ת שואל ומשיב מהד"ק חלק א, סימן קפה). ועוד הרבה דברים אחרים שלא נהוגים היום. (רמב"ם סנהדרין כד. שו"ע חו"מ ב.)''.

הרב אליהו קרא לעצור את ולדר, "אנחנו לא משתמשים בכל הדרכים הללו, אבל חייבים לעצור אותו. אם לא נזהיר את הציבור ממעשיו והוא ימשיך בהם, האשמה תהיה עלינו, חלילה. (נדה סא.). מכח החובה שמוטלת עלינו לעצור את המקרים הבאים, אנחנו פועלים להפסיק את התועבות שלו''.

נשלחו אל ולדר שליחים כדי שיחזור בו וכך יימנע ''חילול השם'' מפרסום המעשים שביצע לכאורה. "קראנו לחיים ולדר כדי שיקבל על עצמו דרך תשובה. שלחנו אנשים לשכנע אותו שיחזור בו כדי שלא יהיה חילול השם גדול כשיתפרסמו כל המעשים הללו''.

הרב אליהו סיפר כי ''במקום לחזור בתשובה הוא בחר לאיים ולהכפיש אותנו באמצעות שליחיו, כמו שהם ניסו לאיים על הרה"ג יהודה סילמן שליט"א שפסק להוציא את ספריו מהבתים. חבל מאוד מאוד שהוא לא מכניע את עצמו ומקבל דרך התשובה''.

ולדר הגיב לעדויות נגדו וכתב, "אני פונה לכל מי שנחשף לפרסומים החמורים נגדי וזועק את זעקתו של דרייפוס אשר השפילוהו בכיכר העיר תלשו את דרגותיו ושברו את חרבו לעיני המונים - 'אני חף מפשע. אנא מכם עשו רק דבר אחד: השקיעו קצת מחשבה וקורטוב היגיון ותנסו להטיל ספק בהשמצות הנוראות ולא למהר לחרוץ דין על מי שכל חייו ופעילותו היו למען ילדים ולמען זכויותיהם''.

ולדר הדגיש כי הוא מכחיש בתוקף את הפרסומים שלפיהם ניצל ילדים או ילדות, "זהו שקר שאין לו כפרה וניתן לחוש שמטרת התחקיר כולו היתה לקעקע את הדבר שהכי מזוהה איתי- הגנה על ילדים ולהשפיל אותי עד עפר.

"איך אני יכול להתמודד עם טענות שאין לי שום פרט עליהן ואיני יכול להבין מאין באו ומה היה האינטרס של מי שאמרן? חייבים להבין שדווקא עבודת הקודש שלי עם ילדים הביאה לי שונאים רבים וחזקים בדמות פוגעים מינית שחשפתי או אנשים שהפעילו אלימות קשה כנגד רעייתם/ילדיהם ואני עצרתי זאת. ככל שפעלתי יותר לטובת הילדים כך רכשתי את שנאת מבקשי רעתם. גם כמותית וגם בלהט הרצון לפגוע בי''.

בסיום דבריו, ולדר טען כי הוא לא מכיר את אף אחד מהמקרים שהוצגו בתקשורת. "בכל מסכת ההשמצות האחרונה לא הוצג בפני אפילו מקרה אחד שאני יכול לזהות מלבד אישה שהתלוננה נגדי ב-2008 תלונת שוא והתיק נסגר כלעומת שנפתח מבלי שהזדקקתי לשירות עורך דין.

"מומחים שונים מציעים לי לשתוק עד יעבור זעם. איני יודע אם הם צודקים אך הם המומחים. מה עוד שכל אחד מבין שיחיד אינו יכול להתמודד עם מבול כזה של השמצות שקריות. הבהרה זו נכתבה בשל בקשתו ועידודו של הרב חיים שאולזון להשמיע את קולי''.

ולדר שב וטען שהוא עובר "מסע השמצה מאורגן שלא היה כמותו" וביקש מכולם להטיל ספק. "אני מאמין שבקרוב אגלה מי עמד מאחורי המסע הזה ואוכל לפרום את העלילות אחת לאחת. ואל תשכחו שאני זה שנבדקתי בפוליגרף ויצאתי דובר אמת בכל השאלות שנוסחו על פי השאילתא של עיתון 'הארץ'".