ירח לבן
ירח לבןצילום, בימוי ועריכה: עמית עזריאל

אבי גיל, מנכ"ל המתנסים בלוד, ומי שהיה בעין הסערה בזמן פרעות מאי, חווה טלטלה גדולה במיוחד כשראה איך שיתוף הפעולה בין המתנסים הערביים ליהודים עליו עמל במהלך השנים הולך ונפרם אל מול עיניו.

את הטלטלה הזו הוא הכניס אל תוך מילות השיר 'ירח לבן', דניאל סולומון הביא את הלחן, ולביצוע נרתמו: אביבה אבידן, אלי לוזון, סגיב כהן ויוני רועה.

"אני מנהל גם מתנסים ערביים וגם יהודיים" מספר גיל על כתיבת השיר, "ולאורך שנים פעלנו בשיתופי פעולה מקצועיים הדוקים ופרויקטים מיוחדים, הצוותים היהודים והערבים מבלים יחד בטיולים וערבי גיבוש. כל הטוב הזה נשבר בלילות הפרעות. חומה גבוהה קמה בין היהודים והערבים ובין המתנסים".

"מתוך הכעס והבלבול והצורך לחפש נחמה, כתבתי שיר אופטימי, המבקש לחזות ולקוות את מה שיקרה. מתוך תקווה ששיר כזה ישכיח ממני את ימי ולילות הפחד שעברתי בלוד עת התנהלתי בשכונות הערביות והיהודיות וכאבתי את הרגעים בהם התבשרתי על הצתת מתנ"ס הרכבת בשכונת הערבים ועל הצתת מועדון הנוער, וליוויתי את העובדים והשותפים שלי גם לבתי חולים וגם סייעתי בנושא הצתות רכב ורכוש".

"המוסיקאי דניאל סלומון שמאוד התרגש מהמילים, ביקש להלחין אותו. את העיבוד לשיר עשה יוני רועה וטובי הזמרים של ישראל התגייסו כדי לשיר אותו. כולי תקווה שנמצא קצת נחמה בליבנו ונוכל לחזור לחיים מלאי עשייה משותפת ופיוס".