ערב השקת הספר "רב, אלוף"
ערב השקת הספר "רב, אלוף" צילום: מתן הוברמן

"יש היום בצה"ל אליטה משרתת חדשה שהצבא מתקשה לקלוט אותה. זו בעיה אמיתית". כך אמר סגן הרמטכ"ל לשעבר אלוף מיל' עוזי דיין, בהתייחסו לציבור ה'סרוג' המשרת בצבא.

דיין דיבר בערב השקת הספר 'רב, אלוף' על תולדות חייו של הרב מרדכי פירון זצ"ל, שהיה הרב הצבאי השני לצה"ל אחרי הרב גורן בשנות השבעים של המאה העשרים, שהתקיים בספריה העירונית בבת ים בסיוע המחלקה לתרבות יהודית. את הספר כתב ההיסטוריון והעיתונאי חגי הוברמן (עורך 'מצב הרוח').

דיין סיפר כי כשהרמטכ"ל אביב כוכבי נכנס לתפקידו, הוא אמר לו: "אביב, אתה תצטרך מהר מאד להסביר, איך זה רוב המפקדים והקצינים ביחידות השדה הם חובשי כיפה, ולך יש מטכ"ל שבו אין אף אלוף חובש כיפה, ואף אלוף שהוא אשה".

דיין הוסיף כי "לדעתי, חלק גדול מהמפקדים הצעירים לא מרגישים בצבא שהם בבית. הם לא מרגישים שזה צבא 'שלהם' כמו שפעם הרגישו הקיבוצניקים. דיברתי על כך עם אביב כוכבי, והוא אמר לי שזה נכון. אני רואה בעיניים כלות איך מתעסקים בטיפשות הזו של גידול זקנים. מספיק כבר. זה מה שמצאתם להתעסק איתו בעניין המשמעת?".

"אני מאמין ומעריך, שהרב פירון זצ"ל היה מוצא את הדרך היותר נכונה לשלב את האליטה המשרתת" אמר אלוף מיל' עוזי דיין. הוא הזכיר גם את הבורות בצבא, הן בנושאי יהדות והן בנושא ידיעת הארץ. "אני ממש מתחלחל מהבורות וחוסר הידיעה. אני בא לבקעת הירדן, ופוגש חיילות, חמושות ברובה אם-203 ועם חגור וכל הציוד, ששומרות במעברות הירדן, שהערבים קוראים לו ארמון היהודים, ואנחנו קוראים 'קאסר אל יהוד', והנוצרים קוראים לזה אתר הטבילה. ואני שואל את החיילות שומרות על המקום 'מה המקום הזה?' והן עונות 'משהו קשור לנוצרים'. הידע הזה הזה חסר לנו היום כאוויר לנשימה".

סא"ל מיל' הרב פיני איזק, מוותיקי הרבנות הצבאית ששירת שנים רבות עם הרב פירון זצ"ל, אמר באירוע: "אם הרב פירון היה בא היום לרבנות הצבאית, הוא לא היה מכיר אותה. היא השתנתה בשנים האחרונות לגמרי. הביאו רבנים מבחוץ לא מתוך החיל עצמו שזה רע מאד. השתלטה הגישה שכדי להיות רב צבאי מספיק בחור ישיבה שלמד חמש שנים, בלי תעודות הסמכה לרבנות. יש היום רבנים צבאיים שאין להם תעודות הסמכה כרב, ואז למשל רב צבאי לא יכול לחתן. לנו ותיקי הרבנות הצבאית כואב המצב הזה. אם הרב פירון היה חוזר לרבנות הצבאית, הוא היה צריך לבנות אותה ולארגן אותה מחדש כמו שעשה הרב גורן".

בערב דיברו גם בנו של הרב פירון זצ"ל, יעקב פירון, ומחבר הספר חגי הוברמן. סגן ראש העיר אורי בוסקילה בירך בשם העירייה. הינחה את הערב שאול מייזליש.