ד"ר חנה קטן
ד"ר חנה קטןצילום: ערוץ 7

לפי המדרש משה נכווה בפיו בילדותו בארמון פרעה; כווייה זו הצילה את חייו – אבל גם גרמה לו להיות 'ערל שפתיים' – מי שכביכול שפתיו מכוסות ולכן הוא מוגבל בדיבורו.

כשריבונו של עולם מבקש ממנו לפנות אל העם ולבשר גאולה, הוא נרתע, הוא הרי מתקשה בדיבורו, והרי מנהיג חייב לבטא את עצמו באופן ברור. הביטוי שהוא משתמש בו הוא 'ערל שפתיים'. 

ורלה היא כיסוי.  משה לא מצליח להניע את שפתיו, הוא 'מכוסה שפתיים'. חז"ל מסבירים שבעודו ילד קטן ,הוא נדחף על ידי המלאך להרים ידו לגחלים, ומרוב כאב, הכניס את ידו לפה ונכווה. אכן, קשיים בדיבור עלולים לבוא בעקבות פגיעה פיזית בפה או בלשון או במיתרי הקול שבגרון. יש חשיבות גדולה בשמירה על הקול ועל הדיבור הרהוט ,במיוחד אצל אנשים המשתמשים בו לפרנסתם – כמו חזנים וזמרים מורים ואנשי תקשורת.

איך עובדת המערכת של הדיבור מבחינה פיזיולוגית? במוח נמצא מרכז שאחראי על דיבור, על הבעת השפה ועל הבנתה. פגיעה במרכז הדיבור עלולה לגרום לנזק שיתבטא ביכולת להפעיל את כלי הדיבור, ובפגיעה בפעילות השרירים הנחוצים להפעלתם. לפעמים הפגיעה נגרמת מחבלה באברים הקשורים לדיבור – מיתרי הקול, הלשון, החיך והשיניים. ישנן הפרעות שונות בזרימה הטבעית של הדיבור, למשל- הגמגום. 

הגמגום הוא 'תקיעת המילים' העלול להתרחש בסיטואציות רגשיות מסוימות, כגון בדיבור בפני רבים, בשעת כעס או בזמן התרגשות וכד'. ישנן שיטות שונות לטיפול בהפרעות דיבור כמו הגמגום, ומומלץ לשלב טיפול פסיכולוגי והתנהגותי עם לימוד ותרגול של דיבור תקין. נקודה מרכזית בטיפול הזה היא החזרת הביטחון העצמי של המטופל שנמצא בדרך כלל בשפל, כך שהוא נמנע מדיבור בציבור מחשש ללעג הסובבים אותו.

בעקבות עידוד וטיפוח עשוי  המטופל לרכוש ביטחון עצמי  שידרבן אותו לתרגול ולאימון ולשפור משמעותי של התקשורת שלו עם הסובבים אותו. הכרתי מרצים מעולים שגמגמו ולמדו לזרום עם המציאות הזאת, וכך גם קהל המאזינים. ויש אנשים שמגמגמים קשות, והשירה מעלימה את הגמגום שלהם.

לפני שנים, פניתי לטיפול בדיבור אצל מרפאה בדיבור. לשאלתה לגבי סיבת הפניה, עניתי בפשטות- 'אני רוצה לאיין את המבטא האמריקאי שלי. ' למרות ההפתעה שניכרה בפניה, היא נתנה לי לתרגל מילים כמו שרשורים, וחרחורים ורשרושים כדי להתאמן על ה'ר' הישראלי. ניסיתי זאת ללא הועל.  הסיבה היא פשוטה- את השפה העברית למדתי בחו"ל, כך שהגהת המילים השגורה בפי מלווה במבטא. וכך, בפתיחת הדיבור, מיד ניתן לזהות שאני תוצרת חוץ . יש אנשים שהיו שמחים במבטא הזו. אני – רק כחול לבן.