מור ג'נאשווילי ואחיו בבית המשפט
מור ג'נאשווילי ואחיו בבית המשפט צילום: באדיבות 'חוננו'

שופט בית המשפט המחוזי בחיפה ניצן סילמן הורה לפני מספר ימים לבחון אפשרות לשחרר למעצר בית את קוסאי עבאס, אחד ממבצעי הלינץ' הקשה במור גאנאשווילי בעיר עכו במהלך מבצע 'שומר החומות'.

סילמן אישר את בקשת המחבל לקבל תסקיר שירות מבחן, אשר בלעדיו לא ניתן להשתחרר למעצר בית.

עו"ד חיים בלייכר מארגון חוננו המייצג את מור תקף את ההחלטה ואמר כי "עצם בחינת אפשרות של שחרור מחבל אכזרי ומסוכן מסוגו של הנאשם מהווה פגיעה והתנהלות רפה כלפי הטרור ומבצעיו. חשוב להזכיר שוב ושוב, הקורבן כאן הוא מור שהמחבל הכה באכזריות יחד עם חבריו המחבלים. מור כמעט וקיפח את חייו ועתה הוא במצב של נכות סעודית. לא ייתכן שהמחבלים יחגגו בבתיהם בזמן שחיי האזרחים מופקרים."

בתחילת הדיון, שהתקיים בשבוע שעבר, הכריעו המתח וההתרגשות את אימו של מור, היא התמוטטה בפתח אולם הדיונים ופונתה לבית החולים. במהלך הדיון ביקש עורך דינו של המחבל מבית המשפט לבחון חלופות אחרות למעצר, אולם הפרקליטות התנגדה לבקשתו והזכירה את המניע ללינץ' ואת האכזריות הקיצונית בו בוצע.

בסוף הדיון דיבר מור בפני השופט וביקש להותיר את המחבל במעצר. "אתם שופכים לי את הדם פעם אחר פעם. הוא צריך להיות בכלא עד סוף חייו. לי אין חיים. אני שותק, אני שותק אבל די. מדברים פה על מחבל, ומחבל צריך להיות בכלא עד סוף חייו. בעיה שלו שהוא עשה דבר כזה".

נזכיר כי במהלך מבצע שומר החומות הותקף מור בעיר עכו ע"י עשרות פורעים בלינץ' מזעזע, ונפצע באורח בינוני. הפורעים רגמו את רכבו באבנים, וכשנמלט הכו אותו במוטות עץ וברזל, באגרופים ובעיטות, עד שהתמוטט והכרתו התערפלה. בהמשך גם חתכו את פניו בסכין.