הטרדות מיניות
הטרדות מיניות צילום: איסטוק

אל חברי קהילתנו הקדושה היקרים,

כפסיכיאטרים שומרי מצוות התומכים בבריאות הציבור, נתבקשנו על ידי שכנים, מנהיגים בקהילה ורבנים כאחד להביע דעה על החשיפות של מקרי פגיעה מינית והמספר הרב של התאבדויות בקרב בני נוער שאירעו לאחרונה.

למרבה הצער אירועים כאלה קורים בתכיפות כזאת שלא תמיד הם מגיעים לעמודי העיתונים. גם כשהם מגיעים לכותרות, הם נשכחים במהרה ומחליפה אותם הטרגדיה הבאה וכך אובדת ההזדמנות לגרום לשינויים דרסטיים.

נבהיר שמה שנכתב אינו הערכה קלינית בנוגע לאדם או מקרה ספציפיים כלשהם, וגם לא דעה הלכתית. ברצוננו לשתף כמה מחשבות קצרות כאנשי מקצוע מוסמכים בעלי הכשרה פורמלית שהקדישו את חייהם לשיפור בריאות הנפש בקהילות שלנו, כאן בישראל ובחו"ל.

פגיעה מינית היא מגיפה איומה שהיקפה עצום. היא מתרחשת בכל עם, בכל תרבות ופוגעת בדורות רבים. במקרים רבים הפוגע אינו זר. התוקף יכול אפילו להיות "עמוד תווך" מפורסם ומכובד של הקהילה. הרבה שאלות עולות. אדם שהקהילה נושאת עיניה אליו, האם אינו צריך לדעת שעליו לנהוג אחרת? וכשהפגיעה המינית נעשית על ידי "מטפל" או מסייע זה יותר מבלבל - האם הוא לא יודע כמה זה יכול לפגוע באדם ובמשפחתו?

התאבדות היא טרגית באותה מידה. לפעמים בן אדם שמתייאש מחייו עקב החלטותיו הכושלות בוחר מוות נוראית בהתאבדות. במקראים אחרים, מוות בהתאבדות הוא מוות בגלל מחלת נפש שלעיתים קרובות אפשר היה לטפל בה. לפעמים מחלת הנפש הזאת היא תוצאה של פגיעה מינית. ככל שאנו מלמדים יותר את הקהילות שלנו על פגיעה מינית והתאבדות, ככל שאנחנו מדברים יותר על הבעיות האלה ויוצרים פורומים ציבוריים לדון בהן, ההיענות שלנו כקהילה תהיה יעילה יותר.

לאנשי מקצוע מוסמכים ומורשים בתחום בריאות הנפש יש קוד אתי וגם הבנה מדעית של בטיחות אישית ובין-אישית. כדי להיות פסיכולוג או עובד סוציאלי, חייבים ללמוד כמויות גדולות של חומר בתוכנית מובנית ברמה של לימודי מוסמכים. מתמחים חייבים להיות תחת פיקוח של מטפלים בכירים שנים רבות.

הפיקוח הזה דומה לשימוש שעושה רב לפני שהוא מקבל את הסמיכה שלו. במשך התהליך הזה, אנשים שלא מתאימים מבחינה מוסרית לשמש כמטפלים מזוהים ומורחקים מתוכנית ההכשרה אם אינם יכולים לפעול כאנשי מקצוע. ועדות הסמכה ורישוי מעניקות רמה נוספת של פיקוח לגבי אמות מידה של טיפול והתנהגות. הן גם מספקות דרכי פעולה למי שנפגע על ידי אנשי המקצוע האלה.

בין היתר, לעיתים מטפלים מוסמכים עובדים במשרדים או מרפאות עם קלינאים אחרים או שיש להם אנשי צוות אחרים שנוכחים כדי למנוע מצבים שלא בטוחים למטופלים שלהם ולעצמם.

מטפלים מוסמכים מנועים מלקבל טובות הנאה כלשהן, פרט לשכר המשולם, מיחסי הטיפול.

אסור להם ליצור כל סוג אחר של יחסים עם הלקוחות ובני המשפחה שלהם כדי למנוע מהם לנצל את היחסים ו/או הידע האישי.

יש בהחלט מקרים של אנשי מקצוע שמתנהגים באופן לא מקצועי, אבל המגמה הכללית היא שהכשרה פורמלית והסמכה ורישוי קשורים לשמירה על קודי התנהגות. אנשים ללא הכשרה פורמלית ופיקוח יכולים להסתבך בקלות רבה יותר, ולחצות גבולות מבלי שהם אפילו מבינים מה קורה להם. כמובן, חלקם עושים זאת בכוונה, מבלי להתחשב בקורבנות שלהם שכבר חווים בושה רבה.

גם לקהילה שלנו יש קוד התנהגות. יש חוקים של ייחוד שמונעים מגבר ואשה שאינם קרובי משפחה לשהות ביחד במקום מבודד במשך זמן ממושך. זה נועד למנוע יחסים בלתי הולמים: אין אפוטרופוס לעריות. התורה נותנת לנו תובנות חדות על טבעם של בני אדם והיא לא מסתירה זאת מאיתנו: כל אדם צריך להגן על עצמו בכל זמן. אורך הזקן או החצאית לא בהכרח מעניקים הגנה ואף אחד אינו למעלה מזה, אפילו לא גדול הדור. ההצלחה של חוקי הייחוד הוכחה במשך אלפי שנים. מסיבה זאת, ואחרות, מקובל בחוגים רבים שגברים מטופלים על ידי מטפלים גברים ונשים מטופלות על ידי מטפלות.

ככל שנהיה יותר מודעים לאתגרים שניצבים בפני הקהילות שלנו, סביר יותר שנוכל להפסיק את הנזק. זה מתייחס לפגיעה מינית, התאבדות ובעיות אחרות של בריאות הנפש.

לכן, אנו משבחים את הקהילות שלנו על עבודתן הקשה בטיפול בבעיות אלה ובאחרות. תמיד יש עוד עבודה לעשות, אבל אנחנו סבורים שאנו בדרך הנכונה. כפסיכיאטרים, אנו גאים להיות חלק מעם נהדר שנלחם נגד אלה שמבקשים לפגוע באחרים, ללא קשר להצדקות או התירוצים שלהם.

המאמר נכתב על ידי: ד"ר יעקב פרידמן, ד"ר שמואל הריס וד"ר רונן היזמי

 

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו