פרופ' אמיר ירון
פרופ' אמיר ירון צילום: דוברות

שנת 2021 הסתיימה, שנת 2022 בדיוק התחילה ויחד איתה גם הגל החמישי - "גל האומיקרון".

עדיין אי אפשר לדעת איך הוא יבוא לידי ביטוי מבחינה בריאותית וכלכלית, אבל מסתמן שהוא הולך להיות שונה בהיקף ההדבקה ובמידת השפעתו על התחלואה הקשה ואלו משפיעים גם על אופן ההתמודדות בה הממשלה בוחרת לנקוט.

"אנחנו נדרשים לעשות כמיטב יכולתנו לאפשר לכלכלה להמשיך לפעול תוך שמירה על הבריאות והשליטה בהיקפי התחלואה" אומר אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. "המשק הישראלי למד לתפקד לצד הנגיף, להסתגל אליו ולהצליח לקיים פעילות כלכלית גם כשאיומי התחלואה והסיכונים ניצבים לפניו".

ירון הוסיף וציין כי על פי תחזית חטיבת המחקר התוצר בשנת 2021 שהסתיימה לפני מספר ימים דווקא התרחב ב-6.5%, רמת תוצר שמתקרבת למגמה שהייתה צפויה לולא המגיפה, כך שמדובר בצמיחה מרשימה שמעידה על עוצמת ההתאוששות.

ירון הביא גם נתונים נוספים, על המגמות בעסקים, יצוא ויבוא, שוק העבודה ועוד, והראה כיצד כולם במגמת התאוששות שמתקרבת לרמות ששררו לפני המשבר, וחלקן אפילו במגמת התרחבות כמו למשל ענפי הטכנולוגיה שהביקוש למוצריהם גבר בתקופת הקורונה.

על פי התחזית של בנק ישראל, התוצר צפוי לצמוח בשנת 2022 בקצב של 5.5%. בנוסף, חטיבת המחקר פרסמה לראשונה את התחזית לשנת 2023 בה צפוי התוצר לצמוח בקצב של 5%. שיעור האבטלה הרחבה צפוי להמשיך לרדת ולהסתכם ב-4.4% בסוף שנת 2023. האינפלציה צפויה להאט ולעמוד בשנת 2022 על 1.6% ולהתייצב במרכז תחום היעד, על 2% בסוף שנת 2023.

"במבט על העולם נראה כי הכלכלה העולמית ממשיכה להתאושש והיקף הסחר העולמי עולה ומצוי ברמות גבוהות של התרחבות" אמר ירון, "עם זאת, התפשטות זן האומיקרון ברחבי העולם מגדילה את אי-הוודאות והחשש מפני מגבלות משמעותיות על הפעילות הכלכלית". "

"התממשות של חשש זה עלולה להוביל להאטה בתהליך ההתאוששות הגלובלית ובעיקר להעיב על שחרור מגבלות הייצור והאספקה העולמיים". אבל, ירון מרשה לעצמו להביע אופטימיות זהירה ומציין כי "חרף העלייה באי הוודאות במרבית השווקים הפיננסים נרשמו עליות בתקופה הנסקרת".

כלומר, אומר ירון, הסיכון מהתפתחותם של הגל הנוכחי וגלי תחלואה נוספים שישפיעו באופן משמעותי על הפעילות עודנו קיים, אך פחת לאור ההתאמות שהמשק הישראלי ביצע מאז פרוץ המגפה.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו