כהנא וטסלר בהר מירון
כהנא וטסלר בהר מירון צילום: חופשי

השר לשירותי דת מתן כהנא והממונה על ההילולה הקרובה במירון, תא''ל במיל' צביקי טסלר, סיירו היום (ג') בציון קבר הרשב"י במירון. הסיור התקיים לראשונה מאז מונה כהנא לשר האחראי על ההילולה במירון.

במהלך הסיור, הועברה לשניים על ידי הרשות לאכיפה במקרקעין סקירה על מצב המתחם בטרם החלה הרשות לפעול במקום, על המצב הנתון כיום בעקבות פעולות הרשות וכן על המצב העתידי בדרך לפתרון קבע לפיתוח והסדרת המקום.

מן הסקירה שהוצגה בפני השר והממונה עולה כי למעט מבנה האבן שבתוך ציון הרשב"י, כלל המבנים נבנו ללא היתרים ובניגוד לתכנית. מאז החלה הרשות לפעול במתחם בחצי השנה האחרונה, הוסרו 45 מבנים מסוכנים ולא חוקיים. מבנים נוספים יוסרו בהמשך. השר והממונה עברו בכל שבילי הגישה להר וכן בשביל בו אירע האסון עצמו.

השר והממונה קיבלו סקירה מגורמי מקצוע אודות הכשלים שהביאו לאירועי מירון אשתקד, הוצגו בפניהם הדרכים לפעול על מנת שאירוע בטיחותי נוסף לא ישנה במקום.

בתום הסיור מסרו השר כהנא והממונה טסלר הודעה משותפת: "הגענו למקום בו נספו 45 אנשים באסון הנורא בשנה שעברה. הגענו כדי להתכונן להילולה הבאה בל"ג בעומר, אנו לומדים את המקום כדי שהשנה ההילולה תהיה בטוחה. שלומם של החוגגים הוא מעל לכל. אנו מתחייבים שנעשה הכל למען הבטיחות ושמירת המסורת".