ברלינר (עם המיקרופון) והתזמורת הלאומית של קזחסטן
ברלינר (עם המיקרופון) והתזמורת הלאומית של קזחסטן באדיבות נחום סלוצקר

אחרי שבשבוע שעבר ביקרו מספר רבנים ממדינות מוסלמיות בארמונו של רֵגֵ'פּ ארדואן, נשיא טורקיה, היום יוצאת עוד הודעה מפתיעה על יצירה יהודית-ישראלית באיסטנבול

בעוד כחודש יתקייים באולם הפילהרמוניה של איסטנבול קונצרט, שבו תבוצע הפואמה הסימפונית "בריאת העולם" לקריין ולתזמורת מאת המלחין הישראלי ברוך ברלינר.

ברלינר הינו מלחין ידוע שהלחין פסוקים מהתורה לידי מספר פואמות סימפוניות שנוגנו בהצלחה כבר ב-18 מדינות, וטורקיה היא המדינה המוסלמית השלישית בה מנוגנות יצירתו.

את היצירה תבצע התזמורת הסימפונית הממלכתית של איסטנבול ( IDSO) שנוסדה בשנת 1827, כאשר הסולטן מהמוט הזמין את אחיו של מלחין האופרות האיטלקי הנודע דוניצטי להקים את התזמורת העותומנית הקיסרית של האימפריה.

הקונצרט הינו הופעת בכורה של הפואמה הסימפונית "בריאת העולם" של ברלינר בטורקיה. זו הפעם הראשונה, שהיצירה מבוצעת בשפה הטורקית, משום כך הנהלת התזמורת הזמינה תרגום מיוחד לטורקית ספרותית. עד כה בוצעה היצירה כאמור ב-18 מדינות שונות, כאשר בכל מדינה הקריין קורא את הטקסטים המקראיים בשפת המקומית.

על התזמורת ינצח מיכאל קירכהוף (Mikhail Kirchhoff), מנצח רוסי שהוזמן, לא במקרה, על ידי המפיק והמוזיקאי הישראלי נחום סלוצקר, יוזם הקונצרט. בשנים האחרונות מאסטרו קירכהוף הפך לאחד המפיצים העיקריים של יצירותיו של המלחין הישראלי בעולם. על פי דבריו של המנצח הידוע, המוזיקה של ברלינר מחזירה את הקהל להאזין ולאהוב את המוזיקה הקלאסית, בזכות המלודיות הנוגעות ללב, ההרמוניה המיוחדת, הנושאים האקטואליים, הרלוונטיים והאוניברסליים הנוגעים לקהל בכל מקום בעולם.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו