מושל טקסס, גרג אבוט, הודיע לפנות בוקר (שעון ישראל) כי בני הערובה שהוחזקו על ידי חמוש בבית הכנסת הרפורמי "בית ישראל" בעיר קוליוויל שוחררו כשהם בחיים.

"תפילותינו נענו. כל בני הערובה יצאו חיים ובטוחים", כתב אבוט בחשבון הטוויטר שלו.

משטרת קוליוויל אישרה כי החטופים שוחררו.

"כל בני הערובה בטוחים. אנו ממשיכים לעבוד בשיתוף עם ה-FBI כדי לסיים את כל הפרטים", נכתב בחשבון הטוויטר של המשטרה.

מפקד משטרת קוליוויל אישר לאחר מכן במסיבת עיתונאים כי החמוש שהתבצר בבית הכנסת נהרג.

קודם לכן דווח כי נשמע פיצוץ עז מאזור בית הכנסת ולאחריו נשמעו יריות.

שגריר ישראל בארה"ב מיכאל הרצוג בירך על שחרור בני הערובה בטקסס. "אסיר תודה שבני הערובה חולצו ושבו לאהוביהם. התקרית המחרידה הזו היא תזכורת שהאנטישמיות תמיד נוכחת. יהודים לא צריכים לפחד להתפלל בבתי הכנסת שלהם", כתב הרצוג בחשבון הטוויטר שלו.

שגריר ישראל באו"ם, גלעד ארדן, בירך על שחרורם של בני הערובה שהוחזקו בבית הכנסת בטקסס. "תודה לאל שלכל בני הערובה בבית הכנסת בית ישראל בטוחים. אני מודה לרשויות אכיפת החוק שהגיבו במהירות כדי להבטיח את שלומם. התקרית הנוראה הזו מזכירה לנו שמנהיגי ארה"ב חייבים לפעול היום. אסון ממתין אם לא יינקטו צעדים רציניים נגד האנטישמיות", כתב ארדן בחשבון הטוויטר שלו.

רוברט זינגר, יו״ר המרכז לאימפקט יהודי הפועל למען יהדות התפוצות בעולם: ''אנחנו אסירי תודה על המבצע ההרואי של כלל גורמי האכיפה, שפעלו ללא הפסקה על מנת להבטיח את שחרורם של בני הערובה בבית הכנסת ״בית ישראל״ בטקסס. אירוע זה מתווסף לאירועי אלימות אנטישמים רבים, המתרחשים בכל יום כנגד הקהילה היהודית בעולם. עלינו לפעול בכל דרך על מנת למגר התופעה זו ולאפשר להם לחיות את חייהם בשקט ובבטחה, ללא כל עננת פחד מעל ראשיהם''.

סמוך לשעה 2:30 שעון ישראל שוחרר אחד מבני הערובה ללא פגע.

החמוש שביצע את החטיפה נשמע מוקדם יותר כי הוא עורך שיחה טלפונית עם מפקד היחידה לחילוץ בני ערובה. לדבריו, הוא מעוניין להיפגש עם אחותו שיושבת בכלא. הודה שבידיו פצצה אך לדבריו כרגע אין פצועים במקום.

החמוש טען בשיחה כי הוא מוסלמי ומחזיק לפחות 6 אנשים, "אני אתחיל להרוג אנשים אם מישהו יתקרב לבית הכנסת". עם זאת, לאחר מכן דווח כי הוא החזיק 4 בני אדם כבני ערובה, בהם רב בית הכנסת.

משטרת קוליוויל אמרה כי היא מנהלת משא ומתן עם החמוש וכי הוצבו סביב בית הכנסת צוותי לוחמה בטרור.

ברשת CNN דווח כי ה-FBI מגדיר את המשא ומתן שמתנהל מול החוטף כמועיל, למרות שהם עדיין לא בטוחים בזהותו.

לפי רשת ABC, החמוש טוען שהוא אחיה של עאיפה סידיק, פקיסטנית שנגזרו עליה 86 שנות מאסר אחרי שניסתה לרצוח חיילים אמריקנים ב-2008.

עם זאת, עורך דינה של משפחת סידיק אמר לרשת ABC כי החוטף אינו אחיה, וכי האח והמשפחה פועלים בדרכי שלום לשחרורה.

שר החוץ, יאיר לפיד שוחח עם ליביה לינק הקונסולית של ישראל ביוסטון, שנמצאת בדרכה לזירת האירוע, וקיבל עדכון במתרחש בשטח. "אנחנו עוקבים מקרוב על מצב בני הערובה ונמצאים בקשר הדוק עם רשויות החוק האמריקאיות", אמר.

יו"ר ועדת החוקה, ח"כ גלעד קריב (העבודה) מסר "אנו נושאים תפילה לשלומם של המתפללים ורב הקהילה ומקווים שהאירוע יסתיים במהרה ללא נפגעים. אירוע זה ממחיש את הגורל המשותף ליהודים מכל הזרמים ותפוצות העולם".

"אני עומד בקשר עם מנהיגות התנועה הרפורמית בצפון אמריקה ומתפלל ביחד איתם לשמוע בשורות טובות בשעות הקרובות".

שר התפוצות ד״ר נחמן שי מסר "עוקב בדאגה בשעות האחרונות אחר האירוע המתפתח בקולוויל, טקסס. זהו עוד גילוי צפוי, לצערנו, שצמח מתוך גלי האנטישמיות שהלכו וגברו בארה״ב בשנים האחרונות.

צוות משרדי ואני נמצאים בקשר עם הקהילה היהודית בטקסס ועוקבים אחר המצב בבית הכנסת. כולי תפילה שהאירוע יסתיים במהרה וללא נפגעים מצד בני הערובה וכוחות הביטחון האמריקאים".

בשידור מתוך בית הכנסת, במשך שעות מתחילת האירוע, ניתן היה לשמוע את החוטף מדבר בכעס ובלבול עם נציגי רשויות החוק. השידור הוסר לאחרונה מהרשת.