שיגור של SpaceX
שיגור של SpaceX צילום: istock

צוות התכנית של לווייני *SATLLA מאוניברסיטת אריאל, שיגרו שני לוויינים זעירים לחלל בשבוע שעבר באמצעות טיל של חברת SpaceX* של המיליארדר אילון מאסק.

השיגור שודר בשידור חי וכלל הסברים על הלוויינים ומשימותיהם. בנוסף, חברת SpaceX שידרה בשידור חי את שיגור הלוויינים ממצלמה שמוקמה על טיל השיגור.

הלוויינים הזעירים נבנו במעבדת המחקר של אוניברסיטת אריאל, בראשות פרופ' בועז בן משה וצוות של סטודנטים וסטודנטיות מהמחלקה למדעי המחשב ומהפקולטה להנדסה באוניברסיטת אריאל. מטרת הלוויינים הינה לקדם ולהנגיש פעילות מחקר בנושא "חלל חדש" ולהוות פלטפורמת מחקר עבור גופי מחקר אחרים ובתי ספר תיכוניים.

שני הלוויינים מכילים ביצוע של מספר ניסויים מדעיים כגון מערכת עקבת כוכבים, מערכת עקיבה אחר מטוסים, הכנה למערכת ייצוב עבור תקשורת לייזר (FSO Free Space Optical communication), צילום וניתוח תמונה ועוד מספר ניסויים. גודלו של לוויין הוא כ-(5x5x11.4) ס"מ והמסה שלו כ-300 גרם.

כעת שני הלוויינים נמצאים במסלולם ומרחפים בגובה של כ-540 ק"מ. הודעתו הראשונה של הלוויין SATLLA-2B נקלטה סמוך לשיגורו. עד עכשיו נקלטו כ-20 שידורים המלמדים כי מצבו האנרגטי מצוין והוא אף קלט הודעת פקודה ששוגרה אליו מתחנת הקרקע.

עם זאת, צוות המחקר טרם הצליח לקבל אות מהלווין השני. "לצערנו, עדיין לא הצלחנו לקלוט את הלוויין SATLLA-2A ואנו משערים שישנה בעיה במנגנון פתיחת האנטנה שלו", נמסר. "אנו ננסה לשגר הודעת פתיחת אנטנה בימים הקרובים ונקווה לשמוע ממנו. במהלך השבועות הקרובים נחל בסדרת הניסויים שיועדו עבור הלוויינים. נתחיל עם משימות פשוטות יותר ובהמשך משימות שדורשות יותר יכולות עיבוד".