מחלקת קורונה
מחלקת קורונה צילום: David Cohen/Flash90

לאחר שלושה ימים ללא עדכון הנתונים, משרד הבריאות פרסם הערב (שלישי) כי אתמול התגלו 65,259 מואמתים חדשים וביום ראשון כ-62 אלף נוספים. מדובר בשיא שלילי חדש של הדבקה מאז פרוץ המגיפה.

מספר החולים קשה ממשיך לעלות ומתקרב לרף ה-500. נכון להערב מאושפזים בבתי הולים 498 מאושפזים שמצבם מוגדר קשה, מצבם של 135 מתוכם קריטי.

100 מתוך המאושפזים מחוברים למכונת הנשמה ו-13 נוספים למכונת אקמו. מאז פרוץ המגיפה נפטרו בישראל 8,340 חולים. בנוסף, 8,129 אנשי צוות בריאות מאומתים לקורונה או מצויים בבידוד.

מוקדם יותר הודיעו ראש הממשלה נפתלי בנט, שר הבריאות ניצן הורוביץ ושר האוצר ליברמן שהגיעו לסיכום שלפיו 30-25 מיליון בדיקות אנטיגן יחולקו בחינם לזכאים, החל מהשבוע הבא.

על פי המתווה, כל תלמיד במערכת החינוך יקבל 6 ערכות למשך שבועיים בפעימה הראשונה. אפשרות לפעימה שנייה תיבחן בהמשך. משרדי הבריאות והחינוך, והרשויות המקומיות יהיו אמונים על החלוקה.

עוד הוחלט כי 2.5 מיליון בדיקות יועברו לבתי החולים הגריאטריים ולבתי האבות - ואלו יחולקו בין הצוותים המטפלים והאוכלוסייה שמטופלת, בהתאם להנחיות משרד הבריאות.

כ-450 אלף משפחות רווחה יקבלו ערכה שכוללת 20 בדיקות וכ-25 אלף קשישים שמטופלים במועדוני מופת ובמרכזי היום - יקבלו 3 ערכות בדיקה לשבוע, למשך 3 שבועות ( 9 ערכות לאדם). החלוקה תתבצע בידי משרד הרווחה, פיקוד העורף והרשויות המקומיות.

בנוסף, כ-350 אלף סטודנטים צפויים לקבל ערכות אנטיגן, אך טרם הוחלט מה תהיה כמות הבדיקות שכל אחד מהם יקבל ואיך תתבצע החלוקה.

ראש הממשלה בנט אמר כי "הממשלה מחפשת כל דרך לסייע לאזרחי ישראל לעבור את גל האומיקרון. החלטנו להעביר לאזרחי ישראל, התלמידים וכלל האוכלוסייה, בדיקות חינם. בנוסף, אתמול הודענו על קיצור הבידוד ל-5 ימים. במקום סגרים, אנחנו פועלים למצוא פתרונות כדי לשמור על הכלכלה מתפקדת ככל האפשר ולצלוח, יחד, את שיא הגל".

שר הבריאות, ניצן הורוביץ מסר: "אנחנו מחויבים לספק את כל הכלים כדי לשמור על הבריאות של כל אדם בישראל, לצד השמירה על הכלכלה, החינוך והחיים לצד הקורונה. אנחנו דואגים למלאי חיסונים רציף לכולם, לתרופות ולטיפול מסור לכל מי שזקוק לו, ולבדיקות בהיקף עצום שמאפשרות לנו למנוע הדבקה ותחלואה. במקביל לעמדות הבדיקה הפרוסות בכל רחבי הארץ, כפי שהתחייבנו, אנחנו יוצאים למהלך ענק של חלוקת עשרות מליוני בדיקות לציבור בחינם".

שר האוצר אביגדור ליברמן הדגיש: "ההחלטה להעניק בדיקות בחינם לאזרחי ישראל היא בשורה חשובה שמאפשרת לנו חיים לצד הקורונה. לכל אורך הדרך אני אומר שאנחנו ערוכים לעבור את הגל הזה תוך מתן סיוע ממוקד ואחראי לענפים שנפגעים".