הרב דוד לאו
הרב דוד לאו צילום: פלאש 90

הרב הראשי לישראל הרב דוד לאו יוצא למתקפה נגד שר הדתות מתן כהנא ומבהיר כי גם אם רפורמת הגיור תאושר בכנסת - לא היא תקבע מיהו יהודי במדינת ישראל, אלא הרבנות הראשית.

בראיון שיתפרסם במלואו מחר (שישי) בעיתון 'ישראל היום' אומר הרב כי "עם כל הכבוד, גם אם הכנסת תקבע שאדם עם 43 מעלות חום הוא בריא - זה לא נכון, וגם אם יחוקקו חוק שלא צריך מלט כדי להקים בניין, זה לא יקרה. כך גם בגיור: הכנסת היא לא זו שתכריע מיהו יהודי. יהודי הוא אדם שמקבל עול מצוות ומצטרף לעם היהודי".

"כשילד נולד בארה"ב, הוא אמריקני. אבל אם אדם שלא נולד בארה"ב מבקש להפוך לאזרח שם, הוא צריך לעבור משוכות רבות. מי שנולד בקיבוץ הוא אוטומטית קיבוצניק, אבל מי שרוצה לעבור לקיבוץ צריך לעבור בדיקות ותנאים שונים", טוען הרב לאו.

"העם היהודי הוא לא פחות מהאומה האמריקנית או מקיבוץ. יש דרך מדורי דורות, וקו שחייב להישאר אחיד. מדובר בשאלות הלכתיות, ושם יש כתובת אחת: הרבנות הראשית. אם מישהו כואב את ההתבוללות, שישנה באותו הכוח ובאותה התלהבות את חוק השבות. על פי נתוני משרד הפנים, הרוב המוחלט של העולים לישראל אינם יהודים, אז למה להעלות אותם ואז לומר שיש בעיה? תעצרו את זה לפני, אם כל כך כואב לכם. למה לשנות חוק שכל כולו הלכתי, במקום למנוע מראש את הבעיה?", תוהה הרב הראשי.

בראיון מתייחס הרב לאו, שמכהן כנשיא בית הדין הגדול, למתקפות החוזרות ונשנות מצד ארגוני נשים על כך שבתי הדין לא מספקים פתרונות למסורבות גט. "מדובר בחוסר צדק מוחלט. הדיינים משקיעים שעות על גבי שעות כדי לסיים תיקים. אנחנו עושים הכל כדי לברר מה לעשות, אבל אני לא יכול לקבל את המושג של הפקעת קידושים בקלות. כשזוג חי יחד, וכעבור שנים מגיע עם בעיות לבין הדין - אי אפשר לומר שהיו בעיות בהתחלה. איך אפשר להגדיר את הנישואים כטעות מהרגע הראשון?".

"אני מכיר את האג'נדה שלהם", מתייחס הרב לאו לארגוני הנשים. "הם באים בצורה לא נקייה. עומדת מולך עורכת דין ונואמת, ואתה אומר לה שהיא לא עוזרת ללקוחה אלא להפך, אבל היא מתעלמת. לא מעניינת אותה הלקוחה, אלא האמירה. זה עצוב. הם מנצלים את המצוקות של אנשים בשעתם הקשה ביותר".